ایندکس پنهان کلمات یا LSI KEYWORDS چیست و چرا به سئو کمک نمی‌کند؟

LSI KEYWORDS چیست
۴.۵
(۴۱)

ایندکس پنهان کلمات یا LSI KEYWORDS چیست و چرا به سئو کمک نمی‌کند؟

شما به احتمال زیاد تا کنون از ایندکس پنهان یا LSI چیزهایی شنیده‌اید. این اصلاح توسط سئو کارها به ویژه افراد معروف این حوزه مورد استفاده قرار گرفته است که ادعا می‌کنند، کار بر روی آن کلید موفقیت در سئو است.

درواقع، با یک جستجو برای LSI در گوگل ، وب سایت های معروفی مانند HubSpot را خواهید یافت که ادعا می‌کنند کمی کار کردن بر روی LSI به بهبود فوق العاده سئو و بالا رفتن رتبه سایت کمک شایانی می‌کند.

خب LSI دقیقا چیست؟

و آیا شواهد و دلایلی وجود دارد که LSI می‌تواند به سئو و بهینه سازی سایت کمک کند؟

برای پاسخ به این سوالات، بگذارید ریشه های LSI و آنچه انجام می‌دهد را بررسی کنیم یا اگر بهتر بخواهیم بگوییم شما را با یک راه حل اساسی در سئو سال ۲۰۱۸ آشنا کنیم.

یک سری شایعه و اطلاعات اشتباه در خصوص LSI وجود دارد؛ این مقاله این نظریه را مطرح می‌کند که استفاده از کلمات کلیدی LSI به طور مثبت بر سئوی شما تاثیر نمی‌گذارد و برخی از راهبردهای موثر آن نشان می‌دهد.

LSI چیست؟

LSI KEYWORDS چیست

LSI گاهی اوقات به عنوان تجزیه و تحلیل معنایی نزولی شناخته می‌شود که این یک روش ریاضی است که در اواخر دهه ۱۹۸۰ برای بهبود دقت بازاریابی اطلاعات توسعه یافت. این روش از تکنیکی به نام تجزیه ارزش واحد برای اسکن داده های ساختار یافته درون اسناد و شناسایی روبط بین مفاهیم موجود در آن استفاده می‌کند.

در اصل LSI را اینطور می‌توان دید؛ روبط پنهان (latent) بین کلمات (semantics) به منظور بهبود درک اطلاعات (indexing)

این امر یک گام مهم رو به جلو در زمینه درک متن به گونه‌ای که ماهیت متنی زبان را تشکیل می‌داد، فراهم کرد. تکنولوژی های پیشین با استفاده از مترادف ها که زبان طبیعی را مشخص می‌کنند و همچنین تغییر در معانی که با محیط جدید به وجود می‌آیند، دست و پنجه نرم می‌کردند.

به عنوان مثال کلمات “hot” و “dog” ممکن است در ظاهر ساده به نظر برسند، اما از هر دو تعریف های متعدد براساس نحوه استفاده وجود دارد. زمانی که هر دوی این کلمات را کنار هم می‌گذارید، یک مفهوم جدید به وجود می‌آید.

اکنون سوال اینجاست که ما چگونه می‌توانیم یک ماشین را برای انطباق با این تفاوت ها آموزش دهیم؟

این مسئله‌ای که چندین سال ذهن بسیاری از فعالان تکنولوژی را مشغول کرده بود و در نهایت LSI همان چیزی است که به کامپیوترها کمک کرد زبان را در استفاده درک کنند.

این بهترین کار در محتوا های ثابت و مجموعه‌های کوچکی از متون است که برای مقاصد اولیه آن عالی بود. LSI همچنین اجازه می دهد تا متون را با توجه به مشترکات موضوعی خود به صورت خوشه ای جمع آوری کنند که یک قابلیت بسیار مفید برای موتورهای جستجوی اولیه است.

ایندکس معنا دار را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • یک تکنولوژی توسعه یافته در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی برای بازاریابی اطلاعات، که در پاسخ به تکنولوژی های قبلی که نمی‌توانست مترادف و یا تعدد معانی را درک کند.
  • یک رویکرد خاص که سعی دارد ساختار زیرین معنا را در زبان درک کند.
  • توانایی القای این یافته‌ها دسته های سلسله مراتبی را به وجود می‌آورد.
  • در اصل برای کار بر روی مجموعه های کوچکی از اسناد ایستا مفید است.

LSI و سئو

اگر ما از بخش قبلی این مقاله صرف نظر کنیم که گفتیم LSI اجازه می‌دهد یک موتورجستجو مترادف‌ها را درک کند، منطقی است که استفاده از کلمات مترادف در یک سند می‌تواند، به یک موتورجستجو برای درک محتوای شما کمک کند.

و اگر یک موتورجستجو بتواند مطلب را درک کند، می‌تواند آن را برای نمایش های هدف شما فهرست و رتبه بندی کند. علاوه بر این، استفاده از مترادف ها می‌تواند ارتباط موضوعی بخش کلی محتوا را تقویت کند که برای سئو خوب است، درست است ؟

مسئله این است که کلمات مترادف برای کلمات کلیدی مورد نظر شما در یک قطعه از محتوا به عملکرد سئو کمک می‌کند. آن‌ها گاهی اوقات به عنوان کلمات کلیدی LSI شناخته می‌شوند.

مشکل؟

هیچ مدرکی دال بر استفاده گوگل از LSI وجود ندارد.

LSI به طور بالقوه نقش مهمی در توسعه موتورهای جستجوی اولیه ایفا کرده است. (دقت کنید ، موتورهای جستجوی اولیه !)

همانطور که راجر مونتتی تصریح کرد: “LSI چرخه‌ای برای موتورهای جستجو است.”

اما هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم این مورد هم اکنون نیز در حال  رخ دادن است. با این وجود فرضیه‌ای وجود دارد که مسیرهای مربوط به گوگل و LSI در طول زمان همیشه همگرا شده‌اند، درواقع می‌توان با اطمینان بیشتری در خصوص برآورده شدن آن بحث کرد.

بدون شک، گوگل می‌خواهد زمینه هر نوع محتوا را درک کند، زمینه معناشناسی بخش اساسی از این رویکرد است.

با این حال این یک جهش کاملا قانع کننده به نتیجه گیری است که حضوری معنایی در هر دو نمایه سازی پنهان و جستجوی معنایی و برخی ارتباطات مستقیم و اساسی بین این دو را نشان می‌دهد.

دلایل خوبی این باور را ارائه می‌دهند که که گوگل به مراتب فراتر از این پیشرفت کرده است و از تکنولوژی پیشرفته تر یادگیری ماشین برای مستند سازی سند و بازیابی اطلاعات استفاده می کند.

JR Oakes در اواخر سال ۲۰۱۷، یک ارائه روشن و آگاهانه در TechSEO Boost ارائه داد که برخی از اسطوره های مربوط به بازیابی اطلاعات مدرن را از بین می برد و آنها را با برخی رویکردهای مبتنی بر شواهد برای درک اینکه چگونه Google کار می کند، جایگزین می کند:

با این حال، همانگونه که گوگل توانایی خود را برای ارائه جستجوی معناشناختی از طریق فناوری‌های جدید را توسعه داده است، برخی دیگر از فعالان این صنعت، دلایل خود را برای ارتقای LSI اثبات و حتی بیشتر کرده اند.

به طرز وحشتناکی این دقیقا نوعی سردرگمی زبانی است که گوگل تلاش می کند با تکنولوژی جستجوی معنایی آن را بهتر و تمیز تر جلوه دهد.

به جای LSI روی چه چیزی باید تمرکز کنید؟

بهینه سازی محتوا از دید کاربر برای جذب ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو  با پیشرفت گوگل در یک خط رشد کرده است. به همان اندازه ، موتورهای جستجو برای درک معنای کلمات در متن، هنوزهم چالش هایی دارند. (این مورد در متون فارسی بسیار ملموس تر است.)

به جای اضافه کردن کلمات کلیدی LSI، راه های بهتری برای رسیدن به این هدف وجود دارد

اول از همه داده‌های ساختار یافته جزء اصلی استراتژی جدید سئو هستند.با برچسب زدن به طور واضح، ما میتوانیم به جستجوی موتورهای جستجو برای شاخص و خدمت به محتوا در نتایج غنی در سراسر دستگاه های متعدد کمک کنیم. (توجه کنید اگر مطلبی در باره لپ تاپ می نویسید ، کلمات سی پی یو ، رم ، باتری ، کارت گرافیک ، سایز صفحه نمایش و … جزو لاینفک محتوای شما باشند .) چرا که موتور های جستجو کلماتی را شناسایی می‌کنند که به طور معمول برای چگونگی ارتباط آن‌ها و تعامل با یکدیگر برای تغییر معنا استفاده می‌شود.ما می توانیم برخی از این اصطلاحات را با تحقیق در مورد محصولات یا خدماتی که مایل به ارتقاء آن هستیم و از جمله اصطلاحات دقیق، شناسایی کنیم.

به جای گل‌آلود کردن آب با استفاده از کلمات مترادف، همه می‌بایست به دنبال وضوح بیشتر باشیم.

چرا از تکنولوژی های دهه ۱۹۸۰ همچنان استفاده می‌کنید؟

موتورهای جستجو به واسطه ماهیت خود در تجارت ایندکس ، رتبه بندی و نمایش نتایج مفید قرار دارند. با این حال هنوز هیچ دلیل و یا اثری وجود ندارد که اثبات کند گوگل هنوز از LSI استفاده میکند .

دقت کنید حتی اگر مدرکی وجود نداشته باشد که گوگل از LSI استفاده می‌کند، افزودن کلمات مترادف در کل محتوای شما هیچ آسیبی نخواهد داشت. به این ترتیب ارزش آن را دارد که امتحان کنیم، چون شواهد محکمی هم وجود ندارد که قطعا گوگل از LSI استفاده نمی‌کند!

شما می‌توانید تمام متن خود را با کلمات مترادف کلمه کلیدی اصلی خود تغییر دهید، با این کار می‌توانید تنها یک درصد نظر گوگل را برای بهبود رتبه خود و بهینه سازی سایت‌تان جلب کنید.

خواهش می‌کنم این کار را نکنید!

شاید جذابیت گمراه کننده آن برای گوگل وجود داشته باشد. شاید به نظر برسد که خیلی پیشرفته هستید ، اما واقعا با اضافه کردن کلمات و مترادف ها کاربران را اذیت می کنید و الگوریتم رنک برین گوگل این مساله را دوست ندارد !

تمام شواهد به این حقیقت اشاره می‌کند که بهتر است به جای هر تلاشی برای دنبال کردن کلمات کلیدی LSI درک درستی از عملکرد واقعی این سیستم داشته باشید.

روش های عملی برای اعمال این دانش نیز وجود دارد…

استفاده از داده‌های ساختار یافته و درک این که چگونه یک اتفاق می‌تواند مفید باشد و یا به عبارتی بهینه سازی محتوا برای کاربر نهایی بسیار ارزشمندتر از اضافه کردن شرایط LSI خواهد بود.

جمع بندی

متاسفانه بسیاری از افراد و کمپانی های سئو شناخته شده و هوشمند در خصوص LSI گمراه شده‌اند!

اگر ما می‌خواهیم یک صنعت حرفه‌ای متشکل از متخصصان سئو را پرورش دهیم، باید بر روی اعتماد سازی از طریق به اشتراک گذاری یافته های مبتنی بر شواهد متمرکز شویم.

ترویج مفهوم کلمات کلیدی LSI شاید به کسی و یا کسب و کاری مستقیما آسیب نزد، اما می‌تواند اعتماد را کاهش دهد و راه را برای فریب بیشتر در آینده باز کند.

 

لطفا نظرات خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید !

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <<>> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴.۵ / ۵. تعداد امتیازات ۴۱

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

1 دیدگاه برای “ایندکس پنهان کلمات یا LSI KEYWORDS چیست و چرا به سئو کمک نمی‌کند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *