۷ درس از کتاب هنر جنگ Sun Tzu’s برای بازاریابی دیجیتال

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۴.۴
(۱۰۹)

بازاریابی دیجیتال و درسهایی از کتاب هنر جنگ!

کتاب هنر جنگ

چند وقت پیش در دورهمی هفتم درمسیر بازاریابی دیجیتال آقای عادل طالبی در خصوص این کتاب بی نظیر صحبتی کوتاه داشتند! مضمون این صحبت ها این بود : “مگر می شود کسی دیجیتال مارکتر باشد و این کتاب را نخوانده باشد! ” این شد که تصمیم گرفتیم مثل همیشه چند نکته عالی در حوزه بازاریابی دیجیتال از کتاب یادشده استخراج کنیم و به مخاطبین عزیزمان تقدیم نماییم.

پیش رو برداشت هایی از کتاب یادشده با دید دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که خواندن آن خالی از لطف نیست.

انگیزه یک ارتش

 

انگیزه یک ارتش آماده را تصور کنید، که با پاهای خود به سمت جنگ حرکت می کنند و فریاد جنگ را (هزاران سال پیش در، زمان مربوط به نوشته شدن این کتاب) سر می دهند.

شیوه Sun Tzu’s برای قشر های مختلفی اعم از ژنرال های نظامی، استراتژیست ها، رهبران کسب و کار، سیاستمداران و… در سراسر جهان الهام بخش است. این کتاب در هر شرایطی به چنین افرادی الهام بخشیده است.

در اینجا یک مجموعه از ۷ نکته طلایی هنر جنگ، برای بازاریابی دیجیتال را بیان می کنیم که از دل این کتاب استخراج شده اند:

۱) زمانی که توانا، اظهار ناتوانی می کند…

“راه جنگ، راه فریب است
زمانی که توانا هستی
اظهار ناتوانی کن”

برداشت: در بازاریابی دیجیتال، بهترین راه برای به دست آوردن بازار، عدم وجود بازار است. سعی کنید به طبیعی ترین شیوه با مخاطبین خود تعامل داشته باشید. زمانی که عملکرد های شما خیلی معمولی و عادی به نظر می رسد، می بایست درست زمانی باشد که شما با تکنیک های بازاریابی ماهرانه درگیر هستید.

۲) اگر پیروزی آهسته باشد، روحیه سربازان به هم می ریزد

“در جنگ
پیروزی باید سریع رخ بدهد
اگر پیروزی آهسته باشد
روحیه سربازان بهم می ریزد
و استراتژی های بلند مدت باعث فشار آوردن بر روی خزانه داری میشوند.”

برداشت: اهداف در بازاریابی دیجیتال باید در یک چهارچوب زمانی مشخص به دست بیاید. زیرا روحیه درست مثل شن از دست شما می رود! مگر اینکه در زمان درست به اهداف تان برسید. در ابتدا می بایست گام های قابل اندازه گیری را در نظر بگیرید. کمپین های مختلف تان را کوچک اما مطمئن شروع کنید.

در تنوع بخشیدن سریع باشید. همیشه آماده حرکت بعدی باشید و همیشه برنامه های پشتیبان را برای زمان شکست مهیا کنید.

۳) بالاترین نوع جنگ، حمله به خود استراتژی است!

مزیت تعالی نهایی
نه پیروز شدن در هر نبرد
اما با شکست دادن دشمن بدون جنگ است
بالاترین نوع جنگ
آیا حمله است
یا استراتژی

برداشت: گاهی صرفا تیزر یک فیلم می تواند تمام بلیط های آن را به فروش برساند. برای همین می بایست در بازاریابی دیجیتال با ارائه طعم آن چیزی که قرار است ارائه دهید، مشتریان را به خود جلب نمایید. اگر به اندازه کافی قانع کننده باشید، شما نصف جنگ را برده اید. قطعا تکنیک های برندینگ با این مفهوم از طریق رسانه های اجتماعی و… می توانند موثر باشند. بد نیست وقتی کاربران وارد سایت شما می شوند یک چشمه از هنرتان را به صورت رایگان به آن ها بدهید.

۴) پنج مورد برای پیروزی

” بدانید که چه زمانی مبارزه کنید
و چه زمانی مبارزه نکنید
درک کنید که چطور باید مهره های مختلف
استقرار یابند

همیشه افسران و نیروهایی را داشته باشید که به دنبال یک هدف واحد باشند؛
و برای چیز های غیر منتظره آماده باشند

حضور یک ژنرال توانا کنار
یک پادشاه ضروری است.”

برداشت: صرف نظر از اینکه چه موقع، چه گونه و چه زمانی باید در هنگام طراحی یک استراتژی، سوال را در ذهن خود مطرح کنید. مخاطبین هدف خود را عاقلانه انتخاب کنید. فراموش نکنید که تمام اعضای تیم شما باید در راستای یک هدف با شما باشند. به عنوان یک رهبر انتظار می رود که از تمام توان خود استفاده کنید. گاهی می بایست هم تیمی ها و حتی استراتژی های خود را در مواردی کنار بگذارید.

۵) تفاوت بین ارتش پیروز و ارتش شکست خورده…

ارتش پیروز
ابتدا پیروز است
و در پی نبرد بعدی است
ارتش شکست خورده
ابتدا شکست خورده
و در پی نبرد بعدی است

برداشت: برای اینکه برنده شوید، می بایست آنچه برنده ها انجام می دهند را انجام دهید. ابتدا یک استراتژی دیجیتالی احمقانه را ایجاد کنید، با این کار، هیچ احتمال تنزلی برای شما وجود ندارد. اکنون می بایست آمادگی های لازم را برای پیشرفت از طریق کمپین ها و تبلیغات های مختلف ایجاد کنید. در ضمن موفقیت یک ذهنیت است، آن را قبل از شروع هر چیزی ایجاد کنید. این کمک می کند تا پیش بینی کنید.

۶) جنگجویی که در جنگ غیر مستقیم مهارت دارد، لایتناهی است…

“جنگجویی که در جنگ های غیر مستقیم مهارت دارد
آیا مثل بهشت و زمین لایتناهی است؟
غیر قابل تملک مثل رودخانه و زمین
او به پایان می رسد و دوباره مثل خورشید و ماه شروع می شود
می میرد و دوباره به دنیا می آید
مانند چهار فصل”

برداشت: بازاریابی دیجیتال و برندینگ که به صورت غیر مستقیم دنبال می شوند و در فواصل نا منظم با تکنیک های منظم صورت می گیرند، بهترین راه برای توسعه برند هستند. برای مثال تمرکز بر روی آگهی ها در سکوت، پس از آن یک وقفه و پس از آن یک بمباران تبلیغات ایمیلی می تواند برای کاربران حسابی جذاب باشد. این درست مثل یک جنگ چریکی است.

۷) سربازان مستقر شده مانند کوه های عظیم!

“جنگجوی شجاع
افراد خود را مسئول نمی داند

او افرادش را به بهترین وجه مستقر می کند

او سربازانش را درست مانند یک تخته سنگ یا تنه درخت به جنگ می فرستد
سربازان مستقر شده مثل تخت سنگ های عظیم هستند.

برداشت: بیشتر از طراحی استراتژی این زمان و موقعیت درست است که عامل موفقیت شما خواهد بود. در بازاریابی دیجیتال رها کردن تلاش های شما در لحظه مناسب از دیدگاه استراتژی می تواند سود درست رابه همراه داشته باشد.

به عنوان مثال اگر شرکت شما از قبل یک برند تثبیت شده داشته باشد. برای کسب برتری بیشتر بر رقبا خود، ممکن است به یک رهبر فکری در حوزه خود تبدیل شوید به خصوص اگر یک محصول حرفه ای را ارائه می کنید. این کار می تواند با یک بازاریابی محتوای حرفه ای صورت بگیرید.

در پایان

یک دیجیتال مارکتر باید هر کتابی را از دید بازاریابی دیجیتال بخواند! هر تبلیغی را با دید یک بازاریاب دیجیتال ببینید! از فیلم هایی که می بیند درس بازاریابی دیجیتال بگیرد، و در نهایت با پختن #املت، درس ترکیب روشهای مختلف بازاریابی دیجیتال برای خلق یک محصول خوشمزه را یاد بگیرد.

دید خود را به دنیا تغییر دهیم.


 

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <<>> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴.۴ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰۹

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *