شش عامل رتبه بندی پست ها و پیج ها در اینستاگرام

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۴.۶
(۴۷)

چطور در نتایج جستجوی اینستاگرام بالاتر از رقبا باشیم ؟ (سئو اینستاگرام)

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کند؟ همه چیزهایی که باید بدانید…

اینستاگرام چگونه اینقدر دقیق کار می‌کند؟

این سوال کمی بازاریابان را از زمانی که اینستاگرام برای اولین بار در جولای ۲۰۱۶ الگوریتم خودش را معرفی کرد، گیج کرده است.

الگوریتم اینستاگرام برای تهیه بهترین و مناسب ترین مطالب برای هر کاربر در هر زمان طراحی و عرضه شده است. تا کنون شاید کمی عملکرد این الگوریتم با شک و شبه همراه بوده است اما جدیدا اینستاگرام ۶ عامل رتبه بندی را به صورت عمومی به اشتراک گذاشته است.

در این پست پرده از رازهای پیچیده اینستاگرام برخواهیم داشت. ما عوامل موثر بر رتبه بندی محتوای شما را توضیح خواهیم داد و همینطور خواهیم گفت که چرا اینستاگرام برای بازاریابان واقعا عالی است.

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می‌کند؟

الگوریتم اینستاگرام

اخیرا اینستاگرام گروه کوچکی از روزنامه نگاران و اهالی رسانه را به دفتر خودش در سانفرانسیسکو دعوت کرد تا به شایعات پیرامون الگوریتم اینستاگرام پایان بدهد و توضیح دهد که الگوریتم این شبکه اجتماعی واقعا چطور کار می‌کند؟

اینستاگرام مشخص کرد که ۳ عامل اصلی در آن چیزی که در حین حضور در اینستاگرام برایتان به نمایش در می‌آید، تاثیر دارد.

  1. علاقه
  2. ارتباط
  3. زمان‌بندی

علاوه بر موارد بالا سه معیار دیگر هم وجود دارد که در نمایش پست ها تاثیر نسبی دارند:

  1. فرکانس
  2. فالویینگ
  3. استفاده

ما به بررسی هر عامل با جزئیات بیشتر در زیر خواهیم پرداخت.


سه فاکتور رتبه بندی در اینستاگرام بسیار مهم است.

فاکتورهای اصلی الگوریتم اینستاگرام

۱- علاقه: اینستاگرام پیش بینی می‌کند که شما چقدر به یک پست علاقه دارید.

زمانی که جدول زمانی الگوریتمی اعلام شد، اینستاگرام گفت که از آن برای نشان دادن علایق شما به پست های مختلف استفاده می‌کند.

ترتیب عکس‌ها و ویدیوهایی که شما در اینستاگرام مشاهده می‌کنید، بر اساس این احتمال است که شما به آن محتوا علاقه بیشتری دارید و این مسئله را الگوریتم اینستاگرام حدس زده است.

محتوایی که به علایق شما مربوط است در فید شما بالاتر می‌آید. اما اینستاگرام چطور علائق شما را می‌داند؟ یکی از راه ها ممکن است به ژانر های محتوایی که شما قبلا به آن نگاه می‌کردید، برگردد. برای مثال سفر، غذا، مد، ورزش و…

با در نظر گرفتن سطح فن آوری های تشخیص عکس در حال حاضر، من معتقدم که الگوریتم می تواند پست ها را به ژانرهای ساده مانند سفر، غذا، مد و غیره و حتی ژانرهای پیچیده تر طبقه بندی کند. الگوریتم همچنین می تواند به هشتگ های استفاده شده نگاه کند.

اگر شما مدت زمان بیشتری را به یک ژانر برای مثال غذا اختصاص دهید و بیشتر سراغ مشاهده محتوا مرتبط با آن بروید، احتمالا پس از مدتی بیشتر محتوا مرتبط با غذا در بالای سایر محتواها برای شما به نمایش درخواهد آمد.

یکی از مدیران اینستاگرام به خبرنگاران گفته است که رتبه بندی پست های اینستاگرام، مسابقه محبوبیت نیست. پست هایی با تعامل کمتر اما در ژانر محبوب اشخاص هم برای آن‌ها به نمایش در می‌آید.

[button width=”full” color=”red” link=”https://www.webmastersalam.com/product/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%DA%A9%D8%B3%D8%A8-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF-%D8%A7/” size=”bigger” align=”center” target=”_blank” radius=”8″]اگر می خواهید در اینستاگرام حضوری موفق داشته باشید این آموزش را از دست ندهید .[/button]

۲- زمان‌بندی: پست های اخیر چه هستند؟

عنصر کلیدی بعدی در الگوریتم اینستاگرام، طبق موارد به اشتراک گذاشته شده توسط این برند محبوب، زمان بندی است.

ترتیب عکس ها و ویدیوها در فید شما بر اساس این خواهد بود که شما به محتوا، رابطه‌تان با پست و به موقع بودن پست علاقمند هستید.

اینستاگرام همیشه تلاش می‌کنند، پست‌هایی که اخیرا به اشتراک گذاشته شده‌اند و با ژانر مورد علاقه افراد مرتبط هستند را برای آن‌ها به نمایش دربیاورد.

به احتمال زیادی پستی از هفته گذشته توجه شما را به اندازه پستی از یک ساعت قبل جلب نمی‌کند. پس اینستاگرام پست های جدید را به جای پست های قدیمی که چند روز و یا چند هفته گذشته به اشتراک گذاشته شده‌اند، نمایش می‌دهد حتی اگر پست قدیمی از تعامل بسیار زیادی برخوردار بوده باشد.

این به آن معنی که پست های جدید شانس بیشتری برای نمایش در فید افراد دارند و زمان بندی یکی از مهم ترین عوامل در رتبه بندی اینستاگرام محسوب می‌شود.

بر اساس گفته ای از توماس دیمسون از اینستاگرام و البته تجربه شخصی من به نظر می‌رسد که الگوریتم اینستاگرام تنها پست های جدید بین بازدید فعلی شما و آخرین بازدید شما را برای نمایش انتخاب می‌کند.

به عنوان مثال اگر من ساعت ۱۱ شب گذشته اینستاگرامم را چک کرده باشم و دوباره ساعت ۹ صبح امروز آن را چک کنم و در بین این دو ساعت فقط پنجاه پست بارگذاری شده باشد، این الگوریتم فقط این ۵۰ پست را مورد بررسی قرار می‌دهد و به هیچ وجه سراغ پست هایی که قبل از ساعت ۱۱ شب گذشته منتشر شده اند، نمی‌رود. چیزی هم که تجربه شخصی من نشان می‌دهد این است که ما تمام آن ۵۰ پست را براساس زمان بندی از آخرین به اولین مشاهده خواهیم کرد.

(اگر تجربه شخصی شما با این مورد متفاوت است، خواهشمندیم آن را با ما در میان بگذارید)

اگر این مسئله درست باشد به این معنی است که بهترین زمان برای منتشر کردن پست زمانی است که بیشترین میزان فالوورهای شما آنلاین هستند، چوت در آن بازه زمانی رقابت کمتری وجود دارد.

۳- حساب‌هایی که با آن‌ها مرتبا ارتباط برقرار می‌کنید

در اعلامیه‌ای در تاریخ ژوئن ۲۰۱۶ در خصوص الگوریتم رتبه بندی پست های اینستاگرام، این برند به مورد زیر اشاره نمود:

مهم نیست که چند حساب کاربری را دنبال می‌کنید، شما می‌بایست آخرین پست های دوستان خود را ببینید.

درست مانند فیسبوک، اینستاگرام هم نمی‌خواهد شما پست های مهم و خودمانی که خانواده، دوستان و… منتشر می‌کنند را از دست بدهید. این بدان معنی است که محتوایی که بهترین دوستان شما منتشر می‌کنند، همیشه در بالای فید قرار می‌گیرد.

نظر شخصی من این است که الگوریتم اینستاگرام تعامل گذشته شما را برای پیدا کردن بهترین دوستانتان دنبال می‌کند. توماس دیمسون هم در یک نشست خبری در خصوص اینکه اینستاگرام چگونه می‌توانست افرادی را که برای شما مهم هستند پیدا کند، اینچنین گفت:

  • افرادی که محتوای آن‌ها را دوست دارید (احتمالا منظورش استوری‌ها و لایوها بوده است)
  • افرادی که با آن‌ها پیام مستقیم ردوبدل می‌کنید
  • افرادی که آن‌ها را جستجو می‌کنید
  • مردمی که در زندگی واقعی می‌شناسید

در حالی که این ممکن است معیار دقیقی نباشد که در الگوریتم اینستاگرام مورد استفاده قرار می‌گیرد اما آن‌ها به ما نشان می‌دهند که اینستاگرام احتمالا حساب هایی که به هر نحوی با آن‌ها تعامل دارید را در نظر می‌گیرد و در فید پست های آن‌ها بالاتر از سایرین نمایش داده می‌شود.

جستجوهای ایسنتاگرام ، یک سیگنال پرقدرت

 

مدیران اینستاگرام همچنین می‌گویند که جستجوهایی که توسط افراد انجام می‌شود به عنوان سیگنال های قدرتمندی برای رتبه بندی پست ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی که شما یک پروفایل به خصوص را جستجو می‌کنید، پس احتمالا به محتوای آن علاقه دارید که احتمالا محتوای آن را قبل تر در فید خود مشاهده نکردید.

پس در این شرایط اینستاگرام پست های پروفایل هایی که جستجو می‌کنید را در قسمت فید شما نمایش می‌دهد و اگر باز هم به آن پست ها علاقه بیشتری نشان دهید، آن‌ها را بالاتر از سایرین نمایش می‌دهد. با این کار شما دیگر مجبور نخواهید بود برای مشاهده محتوای آن‌ها پروفایل آن‌ها را جستجو کنید.

توماس همچنین اعلام کرد که وقتی آن‌ها این قابلیت را در الگوریتم عملیاتی کردند، تعداد جستجو افراد کاهش یافت و آن‌ها این مسئله را به عنوان یک سیگنال خوب در نظر گرفتند. به این معنی که افراد راضی هستند تا پست های مورد علاقه خود را بدون نیاز به جستجوی پروفایل دیگران، مشاهده کنند.


سه عامل رتبه بندی دیگر در اینستاگرام

[button width=”full” color=”red” link=”https://www.webmastersalam.com/product/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%DA%A9%D8%B3%D8%A8-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF-%D8%A7/” size=”bigger” align=”center” target=”_blank” radius=”8″]اگر می خواهید در اینستاگرام حضوری موفق داشته باشید این آموزش را از دست ندهید .[/button]

 

۱ – فرکانس: چندبار یک کاربر اینستاگرام را باز می‌کند

هر بار که یک کاربر اینستاگرام را باز می‌کند، الگوریتم سعی خواهد کرد که بهترین پست ها را از زمان آخرین بازدید او برای وی به نمایش در بیاورد.

بنابراین اگر اینستاگرام را یک بار در روز باز می‌کنید، به احتمال زیاد پست‌هایی را مشاهده خواهید کرد که الگوریتم اینستاگرام آن را برای آن روز مناسب‌تر می‌داند. با این حال اگر هر ساعت اینستاگرام را باز کنید باز هم الگورتیم سعی می‌کند محتوای تکراری را برای شما نمایش ندهد.

۲ – فالویینگ: محتوای همه حساب های کاربری بر هم تاثیر پذیر اند

اگر شما هزاران حساب را در اینستاگرام دنبال کنید، اینستاگرام باید محتوایی که قصد نشان دادن به شما را دارد از بین منابع بسیار بیشتری جمع آوری کند، این به این معنی است که کاربرانی که تعداد زیادی حساب را دنبال می‌کنند، احتمالا پست های شخصی کمتری برای آن‌ها به نمایش در می‌آید اما کاربرانی که حساب های کمتری را دنبال می‌کنند بیشتر پست های دوستان و یا پست های مورد علاقه خود را در بالای فید خود مشاهده می‌کنند.

۳ – استفاده: مدت زمان بازدید کاربر در اینستاگرام

اینکه یک کاربر علاقه دارد که اینستاگرام را سریع و کوتاه چک کند و یا طولانی و کامل، تاثیر بسیار زیادی در الگوریتم دارد. اگر یک کاربر علاقمند به چک کردن کوتاه باشد، الگوریتم بیشتر سعی می‌کند که پست های مورد علاقه کاربر را در بالای فید بیاورد اما برای کاربرانی که علاقه به چک کردن طولانی دارند احتمالا یک کاتالوگ عمیق تر و طولانی تر را نمایش می‌دهد تا آن‌ها نیز از مدت زمان طولانی حضور خودشان لذت ببرند.


سوالات متداول در زمینه حضور پیدا کردن در فید اینستاگرام

آیا عکس ها یا ویدیوها توسط الگوریتم اینستاگرام ترجیح داده می‌شوند؟

به طور خلاصه باید گفت خیر؛ اینستاگرام به هیچ یک از عکس ها و یا ویدیوهای موجود در فید توجه بیشتری لحاظ نمی‌کند. با این حال اگر داده‌ها نشان دهند که یک کاربر خاص توجه بیشتری به ویدیو ها دارد پس این کاربر در قسمت فید خود ویدیوها را بالاتر و بیشتر مشاهده خواهد کرد.

آیا انتشار محتوای بیش از حد بر رتبه بندی تاثیر می‌گذارد؟

حساب های اینستاگرام به صورت مستقیم برای انتشار محتوا رتبه بندی نمی‌شوند.

آیا حساب های بیزینسی نسبت به حساب های شخصی تفاوتی دارند؟

باید بدانید که اینستاگرام تفاوتی بین حساب های شخصی و یا حساب های بیزینسی لحاظ نمی‌کند و اینکه بخواهید حساب تان را تغییر دهید هیچ تاثیری در نمایش در جایگاه بالاتر فید نخواهد داشت.

آیا استوری و یا لایو بر رتبه بندی تاثیر دارد؟

استفاده از قابلیت های استوری و لایو هیچ تاثیری بر حضور پررنگ تر و بالاتر در فید نخواهد داشت.

ایسنتاگرام مارکتینگ

چرا الگوریتم فید اینستاگرام برای بازاریابان عالی است؟

همانطور که تعداد کاربران در اینستاگرام افزایش می‌یابد، تعداد پست ها نیز احتمالا افزایش خواهد یافت.

هنگامی که کاربران افراد بیشتری را دنبال می‌کنند، تعداد پست های آن‌ها در فید نیز افزایش خواهد یافت. نتیجه طبیعی این امر این است که دسترسی ارگانیگ افراد به هر پست کاهش خواهد یافت. مگر اینکه هر کاربر زمان بیشتری را در اینستاگرام صرف مشاهده تمام پست ها کند.

واقعیت این است که مردم وقتی از اینستاگرام استفاده می‌کنند، تمام پست های جدید را نمی‌بینند. یک مطالعه توسط اینستاگرام نشان می‌دهد که قبل از ارائه الگوریتم، کاربران به طور متوسط ۷۰ درصد از پست های فید و ۵۰ درصد از پست های دوستان خود را از دست می‌دادند. با این حال هم اکنون بیش از ۸۰۰ میلیون نفر کاربر اینستاگرام بیش از ۹۰ درصد پست های خود را مشاهده می‌کنند.

به هر حال زمانی که شما محتوای جذاب، سرگرم کننده و مرتبط ایجاد می‌کنید و با زمان بندی درست منتشر می‌کنید، الگوریتم اینستاگرام یک مزیت برای شما محسوب می‌شود. این کار به شما کمک می‌کند تا محتوای عالی خود را به تعداد بیشتری از دنبال کنندگان‌تان نمایش دهید.

بگذارید از زاویه دیگری نگاه کنیم؛ بدون این الگوریتم افراد برای نمایش دادن خودشان به منتشر کردن تعداد بیشتری پست در روز مشغول خواهند شد. اگر بیشتر افراد و برندها این روند را پیش رو بگیرند، تعداد پست های اینستاگرام به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت و دسترسی ارگانیگ به هر پست کاهش می‌یابد حتی اگر یک پست بسیار با کیفیت باشد.

با این الگوریتم برندها و افراد برای منتشر کردن محتوای با کیفیت تشویق می‌شوند و کیفیت محتوای آن‌ها است که دسترسی آن‌ها را تعیین می‌کند. برندها با محتوایی خوب با تکیه بر الگوریتم بسیار راحت‌تر از زمانی که الگوریتم وجود نداشت، برجسته می‌شوند و به چشم می‌آیند.

گفتی است که اینستاگرام در تب جستجو از الگوریتمی برای بررسی محتوا بر اساس علایق کاربر و رفتارهای گذشته او استفاده می‌کند. این می‌تواند یک راه عالی برای دست یابی به تعداد بیشتری دنبال کننده باشد.


با شما…

بازاریابی اینستاگرام یک موضوع بسیار مهیج و همیشه در حال تغییر است. من به شخصه معتقدم که الگوریتم اینستاگرام برای کاربران و برندها در دراز مدت بسیار عالی است. البته شاید این الگوریتم باعث افت دسترسی ارگانیگ به برخی از حساب ها نیز شود.

ما بی صبرانه منتظریم تا نظرات و تجربه های شما در خصوص موارد بالا و دسترسی و نحوه استفاده از فید اینستاگرام را، دریافت کنیم و اگر شما یک بازاریاب اینستاگرام هستید، از تجریبا با ارزش و کاربردی تان برای ما بگویید.

[button width=”full” color=”red” link=”https://www.webmastersalam.com/product/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%DA%A9%D8%B3%D8%A8-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF-%D8%A7/” size=”bigger” align=”center” target=”_blank” radius=”8″]اگر می خواهید در اینستاگرام حضوری موفق داشته باشید این آموزش را از دست ندهید .[/button]

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <<>> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴.۶ / ۵. تعداد امتیازات ۴۷

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *