آموزش لینک سازی و روشهای دریافت لینک

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۴.۸
(۴۹)

آموزش لینک بیلدینگ

بهترین لینک بیلدینگ ممکن را داشته باشید! ما تصمیم گرفتیم که بیشتر تکنیک های کاربردی لینک بیلدینگ را در این مقاله گردآوری نماییم  و در حال حاضر بیش از ۶۰ نکته و ترفند را جمع آوری کرده ایم که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد .

نظرات و ایده های شما برای ما خیلی ارزشمند هستند و خوشحال می‌شویم که آن‌ها را در این لیست اضافه نماییم

۱- روش آسمان خراش یا همان Skyscraper

Skyscraper را می‌توانیم به عنوان یک تکنیک ساخت لینک افسانه‌ای بشناسیم. این تکنیک وقت گیر است اما اگر به درستی انجام شود، کیفیت بالا، ترافیک هدفمند و احتمالا ارتباطات تجاری گسترده‌ای را به دست خواهید آورد.

این تکنیک ترکیبی از محتوای کامل، تحقیق، تجزیه و تحلیل رکورد رقیب و انتشار در خبرنامه ایمیلی است. این فرایند کاملا در این آموزش لینک بیلدینگ پوشش داده شده است.

سه مرحله اصلی برای نوشتن یک متن آسمان خراش دارید :

 • پیدا کردن محتوای خوب با کیفیت بالا.
 • نوشتن مطالب بهتر. (ساخت آسمان خراش)
 • گسترش دانش در محتوای جدید .

۲- لینک بیلدینگ مبتنی بر محتوا

این روش سخت ترین و در عین حال موثرترین روش است! محتوایی ایجاد کنید که به طور طبیعی خوانندگان، اشتراک اجتماعی و ترافیک ارجاعی را جذب کند.  زمانی که می‌نویسید به خوانایی توجه کنید. محتوا می‌بایست به بهترین شکل ساختار بندی شود و بدون اشتباهات دستوری باشد. ابزارهای زیادی برای بهینه سازی و کمک در تدوین چنین محتوایی وجود دارد که با کمی جستجو در اینترنت می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

مراقب  کلمات منحصربفرد و زمان مطالعه تخمین زده شده باشید. البته این موارد به مخاطبین هدف شما خیلی بستگی دارد.

۳- لیست برترین ها

لیست های زیادی وجود دارد؛ اما اگر شما داده های منحصربفرد و مرتبط داشته باشید، باید موفقیت آمیز باشد. زمانی که ما لیست بک لینک رایگان را منتشر کردیم، به سرعت به یکی از پربازدیدترین پست ها تبدیل شد.

زمان نوشتن لیست بترتین ها به زمان بندی فکر کنید و همیشه آماده حفر عمیق اطلاعات باشید.

این‌ها مهم‌ترین وظایف هستند:

 • تجزیه و تحلیل نتایج جستجو برای کلمات کلیدی.
 • چیزی جامع و منحصر بفرد بنویسید.
 • اگر داده‌های خود را داشته باشید، قطعا کار راحت‌تر خواهد بود (دنبال جمع آوری از بقیه سایتها نباشید) .
 • اگر موضوع شما حساس به زمان است، حتما زمان مناسب را انتخاب کنید (مثلا لیست بهترین تکنیک های سئو در سال ۲۰۱۸ چرا که جدیدترین تکنیک ها بهترین ها خواهند بود) .

۴- محتوای آموزشی تولید کنید

گوگل SERP پر از مقالات با محوریت “چگونه” است. ناشران فکر می‌کنند آموزش آسان است؛ البته می‌تواند باشد، اما میزان محتوای بازنویسی شده حول آن، خوانندگان را کمتر جذب می‌کند.

از سوی دیگر این را هم در نظر بگیرید که شما همیشه می‌توانید یک گروه خاص و محدود از افراد را مورد هدف قرار دهید (مثل شما که هدف های ما هستید !) و روی آن‌ها و همینطور اطلاعات مرتبط با آن‌ها کار کنید.

۵- مطالعات موردی (Case Study)

مطالعات موردی می‌توانند یک معدن طلای بک لینک باشند! به همین دلیل من یک جایگاه خاص برای آن‌ها اختصاص داده‌ام. مطالعات موردی همیشه منحصربفرد بوده و اطلاعات جدیدی را به همراه می‌آورند. توجه کنید که همیشه داده‌های ثابت شده را پوشش دهید و همینطور تحقیق کنید و سعی کنید افسانه‌های صنعتی را تجربه و آزمایش کنید و البته به اشتراک بگذارید.

هنگام نوشتن مطالعه موردی به موارد زیر توجه کنید:

 • پس زمینه داده
 • فریم زمان انتخاب شده
 • نتایج
 • Key takeaways

۶- به اصطلاح (محتوای سبز)

درسته این هم نوعی محتوا است اما فوق العاده مفید و کاربردی است چرا که به راحتی برای شما انواع لینک های قدرتمند و باکیفیت را به همراه می‌آورد. اگر به اندازه کافی محتوای تولید شده خوب باشد و به مسائل مهم در زمان درست اشاره کند، نه تنها افراد بلکه سازمان های مختلف آن را به اشتراک خواهند گذاشت.

تهدیدهای محیطی نظیر تغییر آب و هوا، آلودگی آب و یا انقراض گونه ها برای سال های طولانی و متوالی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته اند، چه کسی می‌داند؟ شاید شما به فردی تبدیل شوید که به نجات زمین کمک می‌کند!

۷- محتوای تحریک کننده – آزار دهنده ( مزاحم محتوا! )

این مسئله می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد که حسابی به اعتبار و برند شما خدشه وارد می‌کند. به هیچ وجه سعی نکنید از مردم و یا نظرات آن‌ها سو استفاده کنید. به آن‌ها کمک کنید تا مسائل و مشکلات خود را حل کنند به شدت از کاری که می‌خواهید از طریق آن سود ببرید، مراقبت کنید. (حتما محتوا هایی که در خصوص خبرهایی برای خراب کردن برندهای بزرگ شنیده اید .)

۸- کاغذ سفید یا همان White Paper

آن‌ها به طور گسترده ای در استراتژی B2B استفاده می‌شوند اما شما نیازی به شرکت کردن در انجام پژوهش های عمیق صنعت مذکور را ندارید. افکار، نمودارها و همینطور دانش هایی که دیگران از آن بهره مند می‌شوند را اضافه کنید. مقاله های سفید منبع خوبی برای به اشتراک گذاشتن فرصت‌ها و به دست آوردن لینک های ارزشمند است.

۹- نقد و بررسی بی واسطه و مقایسه

نقد و بررسی

این دو اگر درست و اصولی پیاده شوند ، رتبه بسیار بالایی برای شما به ارمغان می‌آورند . بررسی دقیق شما، جوانب مثبت و منفی و البته توصیه ها حلال بسیاری از تصمیم گیری های افراد خواهد بود (اتفاقی که روزی در دیجیکالا می افتاد و باعث رشد آن شد ! ) . علاوه بر این اگر شما به اندازه کافی خوب باشید و محتوای دقیق انتشار دهید، کسب و کارها به استفاده از محتوای شما برای محصولاتشان تمایل نشان خواهند داد. و این مسئله یعنی شما به طور ناگهانی و ناخواسته تبدیل به یک رهبری فکری خواهید شد.

۱۰- بخش وبلاگ اختصاصی ایجاد کنید

علی رغم داشتن وبلاگ، شرکت های زیادی وجود دارند که محتوایی بسیار مفید و کاربر پسند دارند. وقت آن است که از این پتانسیل استفاده کنید و از آن به عنوان یک آهنربا برای جذب افراد بهره بگیرید.

اگر در خصوص وبلاگ نویسی و یا اصول آن شک و تردید دارید پیشنهاد می‌کنم حتما به بخش  آموزش تولید محتوا ی وبمستر سلام مراجعه کنید. اطلاعات موجود در این بخش برای شروع وبلاگ نویسی و مدیریت آن در مراحل مختلف مفید هستند.

۱۱-  مصاحبه کنید

سعی کنید با افراد شناخته شده در صنعت مورد نظرتان مصاحبه کنید. این نه کار شاقی است و نه نیاز به یک ستاره بزرگ دارد. به هر حال این کار علاوه بر جذب ترافیک زیاد باعث جذب لینک های مفید هم می‌شود. این مسئله را هم فراموش نکنید که خود شخصی که با آن مصاحبه می‌کنید هم احتمالا در وب سایت خودش به سایت شما لینک خواهد داد. (از طریق به اشتراک گذاشتن مصاحبه – نمونه ان را می توانید وب سایت علی خادم الرضا – بخش رادیو کارآفرینی ببینید . )

۱۲- پست های مهمان

پست های مهمان یکی از بهترین راه ها برای گرفتن بک لینک هستند. در این خصوص وب سایت های معتبر را پیدا کنید، محتوای اختصاصی برای منتشر کردن در آن بنویسید و در خلال محتوا به خودتان لینک دهید. قطعا همه این سایت ها دستورالعمل های خاص خودشان را برای پست مهمان دارند و برخی از آن‌ها زمان زیادی برای تایید پست از شما می‌گیرند!

با اینکه این کار کمی وقت گیر است اما قطعا کار می‌کند و نتایج بی نظیری را برای شما مهیا می‌نمایند. پیشنهاد می‌کنم در هر سایتی هم پست منتشر نکنید و سراغ سایت های مرتبط با کسب و کار خودتان بروید! این سایت ها را از طریق گوگل و تکنیک های سرچ آن به راحتی پیدا خواهید کرد.

کافی است مانند تصویر زیر سرچ کنید تا نتایج دقیقی پیرامون آن چه که شما می‌خواهید را ارائه دهد:

پست میهمان

شما واقعا برای پیدا کردن نتایج مورد نظرتان می‌توانید به گوگل دستور دهید و او هم موظف به پاسخگویی است. (اگر نمی‌دانستید، بدانید !)

می توانید از وب سایت های مجله خبری مانند Danisho.com و akhbarrasmi.com و سایتهای مشابه نیز استفاده کنید !

و حالا از یک زاویه دیگر: اگر شما محتوای مهمان را در سایت خود منتشر کنید و یک وبلاگ نویس محتوا را در سایت دیگری که به مقاله اصلی سایت شما مرتبط است منتشر کند، شما یک بک لینک خواهید گرفت.

۱۳- حوزه رسانه های اجتماعی

مطالب خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. آن‌ها را در فیسبوک، توییتر، لینکدین تبلیغ کنید و همینطور پست های مربوط به آن‌ها را بنویسید و ارتباطات ایجاد کنید.

۱۴- فعالیت های اشتراک اجتماعی در سایت

ویجت به اشتراک گذاری دکمه ای ، به هیچ وجه آن‌ها را از سایت خود حذف نکنید. علاوه بر اشتراک گذاشتن محتوای شما در شبکه های احتماعی افراد می‌توانند ویجت شما را در سایت خودشان قرار دهند و به شما لینک دهند.

AddThis یک پلاگین فوق العاده مفید است که از طریق آن می‌توانید نتایج تعامل اجتماعی وب سایت خود را پیگیری کنید.

۱۵- نمایش لینک دانلود به شرط به اشتراک گذاری مطلب

به کاربران خود امکان دسترسی به مطالب منحصربفرد، پاداش ها و تخفیف ها و… را در ازای گرفتن بک لینک و به اشتراک گذاشتن محتوای خود در پروفایل شبکه های اجتماعی آن‌ها بدهید. به آن‌ها انگیزه دهید تا مطالب خودتا را بیشتر و بیشتر به اشتراک بگذارید. ما از Social Locker استفاده می‌کنیم.

۱۶- انجمن های گفتگوی تخصصی

به انجمن های مختلف در حوزه کاری خود بپیوندید تا به سوالات افراد پاسخ دهید و همینطور سوالات گوناگونی را مطرح کنید. البته بسیار مراقب باشید چرا که این انجمن ها قوانین اسپم دقیقی دارند و البته تعداد افراد حرفه ای در آن‌ها اصلا کم نیست! بنابراین شما به طور ناگهانی اخراج می‌شوید. این مسئله برای خود من هم اتفاق افتاده است؛ پس پیشنهاد می‌کنم قبل از شروع فعالیت در این انجمن ها حتما راهنمای مرتبط با آن‌ها را بخوانید.

مهم ترین چیزهایی که باید در نظر داشته باشید:

 • محتوای یونیک در آن‌ها ارائه کنید و به هیچ وجه فقط محتوا را از سایت خود در پاسخ به آن‌ها کپی نکنید.
 • با توجه به شرایط و سطح خوانندگان فعالیت کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که لینک ها درست و سالم هستند وگرنه ممکن است تبلیغات شما تاثیر بالعکس داشته باشد.

۱۷- لینک ها از انجمن

شما از طریق انجمن ها، برخی سایت های گرد آورنده مطالب و… می‌توانید لینک بگیرید اما توجه کنید که این لینک ها عموما کیفیت کمی دارند، بنابراین ارزش استفاده از آن‌ها کمی مبهم و مشکوک است. حتی ممکن است گوگل به برخی از آن‌ها روی خوش نشان ندهد. ( مراقب انجمن های اسپم باشید! )

۱۸- امتحانات، نظرسنجی ها، آزمون ها

یک روش تعاملی دیگر برای بدست آوردن لینک ها، ارائه اجتماعی است. ما مدتی پیش در یکی از پروژه ها  از این روش استفاده کردیم و نتایج فوق العاده ای دریافت نمودیم. ما یک گواهی نامه تکمیلی اضافه کردیم تا به مردم انگیزه کافی برای به اشتراک گذاشتن موفقیت خود از طریق پروفایل های اجتماعی شان بدهیم.

هر چند ما خودمان آن را ساخته ایم اما شما می‌توانید از ابزارهای گوناگونی مانند SurveyMonkey استفاده کنید.

۱۹- تگ کردن دیگران

افراد دیگر را در پست های رسانه‌های اجتماعی خود تگ کنید. ممکن است برای چندین بار کار نکند، اما دیر یا زود آن‌ها متوجه شما و تلاش هایتان برای ارتباط برقرار کردن مفید و دوجانبه می‌شوند. به هر حال اگر محتوای شما به اندازه کافی خوب و کارآمد باشد، احتمالا آن‌ها به شما لینک خواهند داد و یا حداقل در نمایه های اجتماعی شان از شما خواهند گفت.

۲۰- مسابقه و هدایا

با این کار علاوه بر بدست آوردن لینک های مرتبط و باکیفیت، تبلیغات رایگان را هم تجربه خواهید کرد. به هر حال همه حق انتخاب دارند و این یک فرصت ایده آل برای شما است. سعی کنید در این خصوص به تحقیقات ادامه دهید و البته از ارسال پیام از طریق ایمیل و … امتناع نکنید.

۲۱- تخفیف و کوپن

هر کس تخفیف و کدهای تخفیف را دوست دارد و قطعا این یک انگیزه بزرگ برای به اشتراک گذاشتن محصول شما در صفحات مختلف خواهد بود. علاوه بر این کوپن تخفیف یک راهکار مناسب برای ارتقاء برنامه های وابسته اضافی محسوب می‌شود. (اخیرا سایتها و کانالهای تلگرامی ایجاد شده اند که کدهای تخفیف را به اشتراک می گذارند ! چرا از آنها استفاده نمی کنید ؟ )

۲۲- فعالیت های بازاریابی سنتی

برشورها، برچسب ها ویا حتی بازاریابی چریکی! به هیچ وجه فراموش نکنید که همه چیز از کجا و چگونه شروع شد. بازاریابی خلاق به هر شکلی افراد را جذب می‌کند، آن‌ها درباره شما صحبت خواهند کرد و احتمالا در نقد کارهای شما به سایت شما لینک خواهند داد.

۲۳- مقالات PR

مقالات PR که توسط متخصصین حرفه ای تدوین شده است و در سایت های دارای مجوز و سطح بالا منتشر شده است، به شما لینک هایی با کیفیت فوق العاده بالا نیز میدهد. پس بهتر است برای این کار هم کمی بودجه و زمان بگذارید.

۲۴- بخش های مشتریان

در مورد محصولاتی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، فکر کنید. پیشنهاد می‌کنم با افرادی که در دیگر سایت‌ها نیز این محصولات را می‌فروشند ارتباط برقرار کنید و اجازه استفاده کردن از محتوای‌تان را در ازای دریافت یک بک لینک به آن‌ها بدهید. شاید نیاز باشد چند بار برای برقرار کردن ارتباط تلاش کنید، اما قطعا این کار ارزشمند است. (من چندین بار موفق به دریافت این نوع بک لینک ها شده ام !)

۲۵- تنظیمات Google Alerts

Google Alerts یکی از ابزارهایی است که همه ما در خصوص آن شنیده‌ایم. با این حال بسیاری از ما از آن برای پیدا کردن برندها استفاده نمی‌کنیم. راه اندازی Google Alerts بسیار آسان است. اصطلاح‌ها را انتخاب کنید، گزینه های ذکر شده لازم را انتخاب کنید و یک آدرس ایمیل معتبر برای دریافت اعلان و هشدار وارد کنید.

۲۶- از هر کس که می‌شناسید، درخواست کنید

بله چرا که نه؛ از خانواده، دوستان و هر شخصی که ممکن است بتواند به شما لینک بدهد، درخواست کنید. آن‌ها ممکن است مایل به لینک دادن به سایت شما باشند، البته باز هم فراموش نکنید که لینک گرفتن از صفحات بی ربط زیاد چیز جالبی نخواهد بود.

۲۷- پست ها را بخرید؛ لینک ها را بسازید!

این مسئله کاملا شبیه یکی از تکنیک های قبلی است با این تفاوت که خبری از پست مهمان و یا پست رایگان نیست و شما می‌بایست برای منتشر کردن در یک سایت پول پرداخت کنید. به هر حال اگر قصد دارید برای منتشر کردن مطلب و گرفتن بک لینک پول پرداخت کنید به هیچ وجه بررسی کردن وب سایت مورد نظر را فراموش نکنید. (رپورتاژ)

۲۸- لینک های متقابل

این از تکنیک هایی است که دیگر مانند قبل کار نمی‌کند.

۲۹- یک برنامه همکاری در فروش را راه اندازی کنید

همکاری در فروش

شما هم لینک و هم درآمد بدست خواهید آورد. برای مثال برنامه همکاری در فروش دیجیکالا یکی از قوی ترین منابع درآمدی آن است و همچنین از طریق آن در معرض لینک های مفید و با کیفیت زیادی قرار می گیرد . بسیاری از بازاریابان به دنبال منبع جدید درآمد هستند . پس به هیچ وجه سیستم کمیسیون را فراموش نکنید، این سیستم فوق العاده جذاب و فوق العاده کارآمد برای لینک سازی است.

۳۰ – دست به تحقیق بزنید و ببینید برای دیگران چه کار می‌کنید

جاسوسی در خصوص رقبا و تحلیل رقبا؛ البته نیاز نیست از اول سراغ حرفه ای ترین و شلوغ ترین رقیب خود بروید، پیشنهاد می‌کنم از چند پله پایین تر شروع کنید.

۳۱- ذکر نام تجاری

سایت brandname.com به شما کمک می‌کند تا نام تجاری خودتان را پیدا کنید. البته شما می‌بایست چک کنید که آیا هر پیشنهادی مرتبط به کسب و کار شما است و یا خیر. اگر این کار را نمی‌توانید بکنید سراغ متخصصان برند بروید تا آن‌ها برای شما انجام دهند، ( البته با صرف مبلغ زیاد )

۳۲- ذکر نام

من متوجه شده ام که در بسیاری از وب سایت ها از بنیان گذاران یا مدیران بدون ارتباط دادن به شرکت نام برده‌ شده‌اند. پیشنهاد می‌کنم از این فرصت برای تشکر از آن‌ها و کسب لینک از یک منبع خوب استفاده کنید. (البته اگر معروف هستید و درباره شما صحبت می شود !)

۳۳- فرایند احیای لینک تصاویر

از نظر فنی احیای لینک زمانی است که شما سعی می‌کنید لینک های شکسته و فرصت های ذکر شده در موارد ۳۱ و ۳۲ را پیدا کنید. یا اگر یک بک لینک نامعتبر گرفته باشید و یا طرف مقابل دامنه را اشتباه وارد کرده باشد و…

این مسئله در تصاویر هم به شدت دیده می‌شود، بسیاری از وب سایت ها از تصاویر شما بدون معرفی کردن منبع استفاده خواهند کرد، این مسئله در خصوص نمودارها و تصاویر با کیفیت بسیار زیاد به چشم می‌خورد. این تکنیک مناسب برای وب سایت های موفق و البته حساس است. اگر تصاویر شما برای دیگران اهمیت دارد، پیگیر آن شوید.

در اینجا یک راهنمای سریع برای پیدا کردن این تصاویر داریم:

 • یک لیست از URL های تصاویر خود داشته باشید .
 • با استفاده از جای گذاری URL از جستجوگر تصاویر گوگل استفاده کنید.
 • وب سایت های نتایج جستجو را بررسی کنید؛ آیا آن‌ها از طریق تصاویر شما به شما اعتبار داده اند؟
 • اگر اعتبار نداده بودند، با نویسندگان ارتباط برقرار کنید و از آن ها بخواهید که تجدید نظر کنند.

۳۴- مصاحبه کنید

نه لازم نیست یک سلبریتی باشید، سعی کنید دنبال چیزهایی بروید که در دنیای دیجیتال واقعا سریع همه گیر می‌شوند و از آن‌ها برای این کار استفاده کنید. شما می‌توانید در مدت زمان کوتاهی موفق شوید، بنابراین مصاحبه که به شما بک لینک خواهد داد، قطعا ایده خوبی است.

البته بدانید و آگاه باشید که هیچ چیز رایگان نیست و این در خصوص مصاحبه نیز صدق می‌کند. پس منتظر مصاحبه نباشید و به دنبال آن بروید، هر چند کمی خرج بردارد.

۳۵- هدایا

چگونه در خصوص ارسال هدایا به مشتریان و شرکای ارزشمند خود بیشتر بدانید؟ از روزهای خاص مانند عیدها استفاده کنید و با یک تماس تلفنی اقدام به اشتراک گذاری اطلاعات و لینک کنید. (چیزی به آنها بدهید که آن را اشتراک بگذارند ! مثل یک تقدیرنامه که برای مشتریان و شرکای شما ارزش می آفریند ! )

۳۶- ارسال محصول رایگان برای نویسنده های نقد و بررسی

محصولات خود را برای نقد و بررسی یا سایر فعالیت های تبلیغاتی که احتمالا منجر به دریافت لینک می‌شود، ارسال کنید. وبلاگ نویسان در نوشتن نقد و بررسی معمولا یک لینک به منبع را قرار می‌دهند، پس نیازی نیست از آن‌ها در این خصوص خواهش کنید.

البته زمانی که به شرکای وابسته مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که آن ها تمایل دارند هیچ لینکی را ایجاد نکنند.

۳۷-یک کمپین میکروسایت بسازید

آیا تخفیف مخصوص، یک رویداد و یا راه اندازی محصول دارید؟ یک میکروسایت بسازید! البته هیچ وقت و به هیچ وجه فراموش نکنید که محتوا می‌بایست ۱۰۰ در ۱۰۰ غیر تکراری باشد و همچنین شما می‌بایست یک لینک پروفایل خوب برای میکروسایت ایجاد کنید. (وب سایت djitello.ir را که برای یکی از پروژه های ما راه اندازی شده ببینید !)

ایجاد میکروسایت از نظر سئو یک عملکرد مفید و سودآور بوده و همچنان هست. البته استفاده از میکروسایت ها در فرایند پیشرفت سایت هایی که قصد قدرتمند شدن و افزایش گسترده فعالیت دادن دارند عملکرد شایسته ای نشان می‌دهند نه سایت های محلی !

۳۸- یک لینک اعلان sitewide ایجاد کنید

بله زمانی که به قدرت لینک نگاه می‌کنیم، لینک sitewide خوب نیست ! اما برای یک لینک کوتاه مدت برای رسیدن به ترافیک عالی خوب است. برای مثال شما می‌توانید این کار را با یک پیشنهاد ویژه کوتاه مدت انجام دهید. به خاطر داشته باشید که همیشه می بایست سراغ سایت های مرتبط بروید.

۳۹- نظر پست های وبلاگ

به طور کلی من فکر می‌کنم نظرات همراه با لینک فالو بر سئو وب سایت شما تاثیر نمی‌گذارند زیرا تقریبا بلافاصله حذف می‌شوند. اما اگر شما پست هایی را با ترافیک بالا انتخاب کنید و نظری را ارائه کنید که فوق العاده عالی است و باعث افزایش بحث و تعامل در آن صفحه می‌شود، قطعا یک لینک ماندگار و خوب خواهید داشت.

به هر حال در این حالت ناظر نظرات را حذف نمی‌کند، چرا که هیچ کس نمی‌خواهد یک بحث ارائه شده عالی را از زیر پست هایش حذف نماید.

۴۰ – با دوره ها، مدارس و معلمان همکاری کنید

چه چیزی می‌تواند از بسیاری از دانش آموزان، دانشگاه ها و یا معلمان بهتر باشد؟ لازم به ذکر است که یک بک لینک از دامنه edu یک نشانه عالی برای گوگل نسبت به سایت شما خواهد بود. کیفیت سایت از این طریق برای گوگل تضمین می‌شود.

علاوه بر این شما می‌توانید یک پیشنهاد ویژه برای دانش آموزان تهیه کنید. آخرین چیزی که من می‌خواهم ذکر کنم این است که معلمان شناخته شده قطعا می‌توانند وب سایت شما را در کنفرانس ها و سخنرانی های مختلف معرفی کنند، پس ارتباط برقرار کردن با آن‌ها را فراموش نکنید.

مقدار زمان لازم برای سرمایه گذاری در این روش کاملا به شما و برنامه کاری شما بستگی دارد.

۴۱- پیشنهاد محتوا

پیشنهاد محتوا یک منبع پشتیبان عالی است و شما از طریق آن می‌توانید افزایش ترافیک اضافی را دریافت کنید.

محبوب ترین سیستم ها عبارتند از:

 • rowthHackers
 • Medium
 • LinkedIn
 • Growthub
 • Business2community

شما می‌توانید گزیده ای از محتوای اصلی خود را ارسال کنید تا یک توصیف منحصربفرد ایجاد کنید که این مسئله کاملا به شما بستگی دارد. در مورد محتوای کپی، بررسی کنید که آیا پلتفرم “rel=canonical tag” اجرا کرده است که به محتوای اصلی شما باز می‌گردد.

۴۲- لیست های کسب و کار و کاتالوگ

این تکنیک در گذشته عملکرد خوبی داشت که متاسفانه کم کم کنار گذاشته شد. تکنیک مورد نظر بسیار وقت گیر است و مزایای خیلی کمی دارد. با این حال همچنان هستند کسانی که از آن استفاده می‌کنند

۴۳- ارسال ویدیو

تقریبا نمی‌توانیم ارتباط خوبی بین زمانی که برای تولید ویدیو می‌گذارید و بازده آن برقرار کنیم. به هر حال ویدیو غوغا می‌کند و این صرفا در خصوص یوتیوب نیست. سایت های زیاد دیگری هم وجود دارند که می‌توانید در این خصوص از آن‌ها بهره بگیرید.

در هنگام آپلود ویدیو به موارد زیر توجه کنید:

 • یک تصویر کوچک سفارشی ایجاد کنید.
 • عنوان می‌بایست جذاب و البته بهینه سازی شده باشد.
 • در کنار لینک حداقل یک توضیح کوتاه هم اضافه کنید.

از وب سایت هایی مانند تماشا ، نماشا ، میهن ویدیو و آپارات برای گرفتن لینک های با ارزش استفاده کنید .

۴۴- توسعه و به اشتراک گذاری

آیا چیزهای مفید و کارآمدی را خلق کرده‌اید که جذابیت بالایی دارند؟ آن را در انجمن های مختلف به اشتراک بگذارید. این علاوه بر اینکه به طور مستقیم لینک ایجاد می‌کند بلکه به توسعه برند شخصی شما نیز کمک شایانی می‌کند. توسعه برند شخصی به معنای مخاطب، کلیک و لینک است…

۴۵- لینک بیلدینگ ویکی پدیا

 

ویکی پدیا

گرفتن لینک از ویکی پدیا پیچیده نیست، اما شما می‌بایست تاکتیکی فکر کنید. بزرگترین پوئن مثبت این داستان این است که گرفتن لینک از ویکی پدیا به صورت ناخواسته لینک های بیشتری برای شما ایجاد می‌کند، چرا که سایت شما به عنوان مرجع شناخته خواهد شد. در وب فارسی محتوای خوبی برای گرفتن بک لینک از ویکی پدیا وجود ندارد، پیشنهاد می‌کنم سراغ منابع خارجی بروید و یا صبر کنید تا ما به زودی مطلبی با ارزش در راستای آموزش این روش در وبمسترسلام منتشر کنیم.

۴۶- توسعه دادن لیست ایمیل (ایمیل مارکتینگ)

توسعه دادن لیست ایمیل فوق العاده وقت گیر است. شما می‌بایست این کار را به عنوان بخشی مهم از تاکتیک هایی که در این مقاله معرفی شد، همیشه انجام دهید.  همیشه آماده ارسال پیام های انبوه باشید و همیشه نتایج را پیگیری کنید.

با کمی جستجو در وب فارسی و حتی وبمستر سلام راهنمای کافی در این خصوص پیدا خواهید کرد.

۴۷- لیست های برتر، آموزش ها و راهنماها

ایجاد این نوع محتوا لینک ها را جذب می‌کند، پس چرا نباید بک لینک بگیرند؟  به عنوان مثال در خصوص لینک بیلدینگ می توانید مطالبی مانند لیست زیر تهیه کنید :

 • لیست برترین روشهای لینک بیلدینگ
 • لیست بهترین سایتهای رایگان برای لینک بیلدینگ
 • لیست ۱۰ تکنیک برتر برای لینک بیلدینگ
 • و …

پیشنهاد می‌کنم در این خصوص سراغ استفاده از ابزارهایی مانند Buzzsumo هم بروید.

۴۸- امضاهای ایمیل و call to action ها

شما چند ایمیل در ماه ارسال می‌کنید؟ تصور کنید تنها تعداد کمی از گیرندگان بر روی لینک مورد نظرشما کلیک کنند. با این وجود هم شما چند کلیک دریافت می‌کنید که هیچ هزینه ای برای شما ندارند. البته فراموش نکنید که امضاهای ایمیل هیچ تاثیر مستقیمی بر سئو شما ندارند.

۴۹- لینک سازی داخلی

این یک اجبار است! لینک سازی داخلی درواقع پیشبرد هدفمند و درست کارهای شما را درون وب سایت تان می‌رساند. اگر به طور مرتب این کار را از ابتدا انجام دهید، کلا در روز شاید چند ثانیه وقت‌تان را بگرید. اما اگر وب سایت شما پر از مطالب بدون لینک داخلی باشد، می‌بایست چند روز زمان برای اصلاح آن بگذارید. قبل از این کار پیشنهاد می‌کنم سراغ مطالعه راهنمای لینک سازی داخلی بروید.

توصیه: نهایتا ۲-۳ لینک در هر مقاله کوتاه و ۸-۱۲ لینک در مقاله های طولانی اضافه کنید و به شدت از استفاده کردن از ابزارهایی که به صورت خودکار برخی کلمات را لینک دار می‌کنند، اجتناب کنید. این UX سایت شما را تقریبا نابود می‌کند.

یک نکته دیگر: صفحات پربازدید را شناسایی کنید تا بدانید که دقیقا می‌بایست چطوری از طریق آن ها ترافیک را به صفحات دیگر بکشانید.

۵۰- Breadcrumbs

نکته دیگر در لینک سازی داخلی این است که از Breadcrumbs استفاده کنید. ناوبری سایت به لطف آن شفاف است و این به خودی خود یک پوئن مثبت محسوب می‌شود.

۵۱- خوراک RSS

احتمالا تا کنون از آن استفاده کرده‌اید؛ اما اگر استفاده نکرده اید، پیشنهاد می‌کنم حتما سراغ استفاده از آن بروید. دیر یا زود یک نفر از طریق آن برای ارتباط با شما راضی خواهد شد فارغ از آن اگر لینک سازی درستی انجام دهید، از طریق آن یک لینک بدست خواهید آورد.

۵۲- ایجاد نقشه سایت

این یکی از روش های موثر و اجباری لینک سازی داخلی است که قطعا بسیار مفید هم می‌باشد. نقشه های سایت مانند یک کشتیرانی خوب برای بازدیدکنندگان هستند و البته موتورهای جستجو نیز به توجه به آن‌ها سایت شما را پردازش می‌کنند. شما می‌توانید از افزونه یواست برای این کار استفاده کنید.

۵۳- لینک بیلدینگ شکسته

شناسایی لینک هایی که به سایت ها و صفحات غیرموجود داده شده اند و قطع ارتباط آن‌ها با محتوای شما می‌تواند یک روش وقت گیر اما موثر باشد. شما می‌توانید از اپراتورهای جستجو با ابزارهای مختلف برای این هدف استفاده کنید، بد نیست کمی هم در اینترنت سراغ راهنمای موجود در خصوص آن بروید. (ساده ترین روش استفاده از افزونه Broken Link Checker می باشد. )

۵۴- ۴۰۴ errors

برای این مضمون از کنسول جسجوی گوگل استفاده کنید. هیچکس دوست ندارد به یک صفحه ۴۰۴ برسد.

۵۵- آیا شما robots.txt دارید؟

بررسی کنید که آیا صفحات لینک شده وجود دارند و یا ابزار وبمستر به صفحات دسترسی دارد و یا به crawlers اجازه می‌دهد که صفحه را فهرست کند.

۵۶- PBNs (شبکه خصوصی وبلاگ)

PNB ها یک راه عالی هستند اما شما می‌بایست فوق العاده مراقب باشید. لینک های آن‌ها می‌بایست طبیعی باشند. PBN ها وب سایت هایی هستند که ارتباط با وب سایت های دیگر را اجرا می‌کنند. این تاکتیک واقعا هزینه بر است چرا که می‌بایست روی دامنه، سرویس و پست های آن هزینه کنید.

این کار در صورتی که حرفه ای پیاده سازی نشود فوق العاده خطرناک خواهد بود، زیرا گوگل PBN ها را حسابی مجازات می‌کند. حتی گاهی اوقات هزینه های PBN ها می‌توانند بیشتر از درآمد باشند. به همین دلیل توصیه می‌کنم به هیچ وجه بدون آگاهی به دل این کار نزنید.

۵۷- دامین های منقضی شده

دامنه منقضی شده برای سئو

به دنبال دامنه های منقضی شده بگردید، آن‌ها را خریداری کنید و از طریق ۳۰۱ به سایت خودتان هدایت کنید. به چند نکته توجه کنید، اول از همه اینکه می‌بایست سراغ دامین های مرتبط با کسب و کارتان بروید و دوما می‌بایست حسابی آن را بررسی کنید و در صورتی که یک دامین مطلوب بوده است، آن را مورد استفاده قرار دهید.

۵۸- یک ابزار رایگان

همه ابزارهای رایگان را دوست دارند این ابزارها به سرعت به اشتراک گذاشته می‌شوند و قطعا تعداد ثابتی از بک لینک ها را برای شما به ارمغان می‌آورند. بنابراین چرا نباید یک ابزار رایگان برای استفاده از این پتانسیل که منجر به ترافیک انبوه و بک لینک های متعدد می‌شود، بسازید؟

کمک به چک لیست لینک بیلدینگ : چه روش های دیگری برای ایجاد لینک به ذهن شما می‌رسد؟ آن‌ها را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید تا ما پست را بروزرسانی کنیم.

 

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <<>> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴.۸ / ۵. تعداد امتیازات ۴۹

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

4 پاسخ

 1. آقای نورمحمدی عزیز، خیلی زحمت کشیدید و مقاله بسیار جامعی تدوین کردید.
  ممنون هستم که در روش شماره ۱۱ هم به من و رادیو کارآفرینی اشاره داشتید 🙂
  موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *