۱۲ مورد از اشتباهات سئو که حال سایتمان را بد میکند

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۳.۸
(۸۵)

اجتناب از انجام اشتباهات، یکی از اصلی ترین ارکان سئو

در کسب و کارهای امروزی و به خصوص در کسب و کار های دیجیتال یکی از مهمترین مسائل را می‌توان سئوی سایت دانست. با توجه به تغییرات فراوانی که موتورهای جستجو مانند گوگل طی سالیان گذشته داشته‌اند، می توان گفت که شرکت ها و کسب و کارهای مختلف برای موفقیت در الگوریتم های جستجو بایستی ترفند های مختلف سئو را به کار گیرند. به خاطر تغییرات بسیار سریع در این الگوریتم ها و ترفند های مختلف می توان گفت که به زودی ممکن است آنها تبدیل به ترفندهایی منقضی و تاریخ گذشته گردند. در حالی که شناسایی طبیعت و اصل بهینه سازی موتورهای جستجو بسیار مهم است، ولی می توان گفت بسیاری از اشتباه سئو رایج در شرکت ها اتفاق می افتد که در صورتیکه این اشتباهات و مشکلات را اصلاح نمایند تغییرات بسیار چشمگیری در وضعیت سئوی آنها رخ خواهد داد.

 

١- کمبود اطلاعات و آموزش کافی

وضعیت سئوی خوب نیاز به یک طراح سایت مسلط به مسائل فنی سئو، محتوای با کیفیت که از نظر سئو محتوا بهینه سازی شده باشد و یک وب سایت مناسب که از طریق بک لینک های با کیفیت در حال رشد اتوریتی باشد خواهد داشت. اگر در مورد سایت خود نتوانید روی این سه مورد به طور کافی و مناسب متمرکز شوید بایستی بدانید به احتمال زیاد تغییر وضعیت سئوی سایت شما و تغییر رتبه ی شما در نتیجه موتورهای جستجو بسیار مشکل خواهد بود. بنابراین سعی کنید پیش از تعیین هر نوع استراتژی دانش کافی کسب کنید. به جرات می توان گفت که یکی از بزرگترین اشتباهات سئو در زمینه تعیین استراتژی بدون داشتن دانش کافی است.

 

٢- چاشنی کلمات کلیدی

اشتباهات رایج سئو

یکی از بدترین اشتباهات در زمینه سئو را می‌توان استفاده از کلمات کلیدی نامناسب و یا پر کردن محتوا از کلمات کلیدی دانست. این اشتباه زمانی اتفاق خواهد افتاد که شما بر مبنای اطلاعات و داده های به دست آورده کلمات کلیدی پرطرفدار با شرایط مناسب را انتخاب کرده باشید و آنها را در متن خود بگنجانید و محتوای تولید شده شما به خوبی این کلمات کلیدی را پوشش ندهد. بهتر است برای جلوگیری از وجود این مشکل با تحقیق کافی در مورد کلمات کلیدی مناسب اقدام نموده و سپس در حد کافی و در جاهایی که واقعاً در متن نیاز به وجود آنها احساس می شود از آنها استفاده کنید.
دقت داشته باشید که استفاده فراوان و بیش از اندازه از کلمات کلیدی مربوط به نزدیک به دو تا سه دهه قبل می‌باشد و عملاً روشی بسیار قدیمی و از مد افتاده است. بر طبق الگوریتم های جدید گوگل به احتمال زیاد با استفاده از این روش اسپم خواهید شد. در صورتیکه از اسپم شدن و یا پنالتی شدن توسط گوگل نیز در امان باشید بایستی بدانید که این نوع استفاده از کلمات کلیدی در محتوای شما باعث خواهد شد تا کاربر به زودی خسته شده و محتوا و سایت شما را ترک نماید.

 

٣- استفاده همیشگی از یک افزونه برای سئو

این که شما به وضعیت سئو سایت خود به عنوان یک شرایط ایستا توجه داشته باشید می تواند در طولانی مدت سایت شما را دچار مشکلات زیادی نماید. با توجه به اینکه الگوریتم های موتورهای جستجو مرتباً در حال تغییر هستند بایستی بدانید که سئو نیز یک شرایط پویا است. بنابراین برای بهینه‌سازی وضعیت سایت خود بایستی از روش های مختلف و ترفند های زیادی استفاده نمایید و استفاده از یک افزونه برای بهینه‌سازی وضعیت سئو نمی‌تواند شرایط مناسبی را در طولانی مدت برای شما ایجاد نماید. دقت داشته باشید که در زمینه سئو بایستی یک رویکرد جامع را برای استفاده در پروژه های سئو وبسایت به کار گیرید. استفاده از یک رویکرد جامع باعث خواهد شد تا در طولانی مدت زمان، هزینه و شرایط بهینه وب سایت به طور اساسی و بنیادی حفظ گردد.

 

۴- بهینه سازی برای ایجاد ترافیک به جای افزایش نرخ تبدیل

نرخ تبدیل

همانطور که می دانید سئو یک روش بسیار مناسب برای ایجاد ترافیک بر روی وبسایت شماست. در صورتی که این ترافیک نتواند به شرایطی که شما می‌خواهید تبدیل شود و ترافیک ورودی به تولید و یا فروش منجر نشود عملاً سئو بر روی سایت شما مزایای چندانی ایجاد نکرده است. در نظر داشته باشید که یکی از راه‌های بررسی اشتباهات سئو و تست درستی سئو بر روی سایت شما بررسی نرخ تبدیل در وب سایت می باشد. بنابراین حضور کاربران زیاد بدون ایجاد نرخ تبدیل برای شما وضعیت چندان مناسبی تلقی نمی‌شود. با استفاده از دانش سئو بایستی تشخیص دهید چه پارامترهایی بر روی وبسایت بایستی تغییر کرده و چه پارامترهایی می تواند مفید باشد.

 

۵- فراموشی پشت صحنه (Backend)

اگرچه زمان زیادی را برای تولید محتوای مناسب و جذاب صرف کرده باشید، ولی در صورتی که بهینه سازی صفحات را فراموش کنید گوگل به احتمال زیاد شما را در نتایج جستجوی رتبه‌های بالا نشان نخواهد داد. همیشه حتما مواردی مانند عنوان، متادیسکریپشن و تگ alt عکس های خود را پیش از انتشار محتوا بررسی نمایید.
از خود در مورد محتوا عنوان بد که پارامترهای خود سوالاتی بپرسید مانند اینکه: آیا عنوان محتوای من جذاب است؟ آیا تمامی موارد در محتوا بر روی کلمه کلیدی فوکوس کرده است؟

 

۶- استفاده نادرست از انکر تکست ها

انکر تکست

 

یکی از معمول ترین اشتباهات سئو را می توان استفاده از انکر تکست های نامناسب دانست. سعی کنید در محتوای خود برای لینک دهی به صفحات دیگر به جای استفاده از عنوان های عمومی مانند “اینجا کلیک کنید” و یا “بیشتر بخوانید” از انکر تکست های مناسب که در بر گیرنده کلمات کلیدی شما نیز باشند استفاده نمایید. این کار به شما کمک می کند تا برای موتورهای جستجو محتوای خود را به خوبی مشخص و تبیین نمایید.

 

٧- فراموشی تحقیق پیش از نوشتن محتوا

تحقیق را می توان پیش زمینه سئو دانست همانگونه که تحقیق پیش زمینه دیگر فعالیت های دیجیتال مارکتینگ نیز هست. در صورتی که پیش از تولید محتوا اقدام به تحقیقات مناسب کرده باشید به احتمال زیاد متوجه خواهید شد که مخاطبان برای بیان نیاز خود از چه کلمه های کلیدی بیشتر استفاده می کند و می توانید سئو بهتری را انجام دهید. پس از تحقیقات بازار بهتر است از ابزارهایی مانند گوگل کیورد پلنر، کی دبلیو فایندر ، سم راش و دیگر ابزارهای رایج استفاده کنید .

 

٨- کپی محتوا و محتوای اسپم

یکی از بزرگترین اشتباهات درسها را می‌توان استفاده از محتوای دیگر سایت ها به صورت کپی برداری و یا استفاده از محتوای ضعیف بدون هدف برآورده کردن نیاز کاربران دانست. برای مطالعه در مورد تولید محتوای مناسب می توانید به مقاله استراتژی تولید محتوای کلاستر برای سئو مراجعه کنید.

 

٩- کمبود پوشش شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی

یکی از اشتباهات سئو این است که به طور معمول استراتژی‌های این حوزه از کمبود پوشش شبکه های اجتماعی برخوردار است. برای گرفتن رتبه های بهتر در نتیجه موتورهای جستجو بهتر است محتوای خود را از طریق شبکه‌های اجتماعی به دست کاربران برسانید و بین شبکه های اجتماعی و سایت خود ارتباطات مختلفی برقرار کنید. از این طریق می توانید برای سایت خود در نتیجه موتورهای جستجو رتبه های بهتری را کسب نمایید.

 

١٠- تمرکز بر کمیت به جای تمرکز بر کیفیت

در بسیاری از موارد سئو کارها به جای متمرکز شدن بر کیفیت کار بر کمیت آن تاکید می نمایند. بایستی بدانید که دوره ی تعداد کلمات کلیدی زیاد در یک محتوا و یا تعداد محتوای بالا برای موفقیت دیگر تمام شده و بایستی شما محتوای با کیفیت در وب سایت خود منتشر نمایید. به یاد داشته باشید امروزه در تمامی مباحث دیجیتال مارکتینگ و همچنین بخش سئو کیفیت حرف اول را میزند.

 

١١- تمرکز بر سئو به جای محتوا

در برخی از سازمانها دیده می‌شود که سئو کار تمامی تمرکز خود را بر اصول فنی متمرکز می کند. همیشه در این مورد یک نکته را به خاطر داشته باشید که سئو بدون محتوا زنده نخواهد ماند ولی محتوای خوب بدون سئو می تواند مخاطب خود را بیابد.

 

١٢- عدم توجه به سئو در جابجایی های وبسایت

یکی از رایج ترین اشتباهات سئو را می‌توان عدم توجه به اصول فنی سئو در زمان تغییر و یا تبدیل آدرس ها دانست. همچنین به یاد داشته باشید در صورتی که نیاز به حذف بعضی از محتوا ها و یا صفحات خود دارید بهتر است پیش از حذف این موارد، مسائل فنی آن را به دقت مورد بررسی قرار دهید. به یاد داشته باشید که موتورهای جستجو مانند گوگل اصلاً دوست ندارند که آدرسی را که در نتیجه جستجو به مخاطب نشان می‌دهند خالی از محتوا باشد. بنابراین بهتر است پیش از انتقال و یا حذف محتوا فکری به حال شرایط پس از آن بکنید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <<>> پنج ستاره

میانگین رتبه ۳.۸ / ۵. تعداد امتیازات ۸۵

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

5 پاسخ

  1. از اینکه مطالب مفیدی در مورد نوشتن محتوا و کلمات کلیدی منشر کردید ممنون . اگر امکان دارد در مورد کیفیت بک لین و نوع لینک دهی ( داخلی و خارجی ) هم مطلبی منتشر کنید . سپاس گزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *