۵ استراتژی دیجیتال مارکتینگ ضروری برای توسعه کسب و کار شما

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۴.۸
(۳۱)

امروزه با حضور اینترنت در زندگی ما بسیاری از جنبه های زندگی و کسب و کارمان توسط این پدیده جدید در بر گرفته شده است. گوگل با حدود دو دهه فعالیت از یک موتور جستجو به یک فعل در زبان محاوره تبدیل شده و این نشان دهنده نفوذ این موتور جستجو در ابعاد مختلف زندگی و کسب و کار تمامی انسانهاست. با توجه به رشد و توسعه اینترنت بسیاری از ما نیز باید پیشرفت های کاری خود را بر مبنای این پدیده پایه‌گذاری کنیم. بر همین مبنا است که واژه دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال همه گیر شده و طرفداران زیادی برای خود ایجاد کرده است. دیجیتال مارکتینگ همان استفاده از ابزارهای دیجیتال در مسیر بازاریابی برای دستیابی به مخاطبان و مشتریان هدف یک کسب و کار است. برای موفقیت در کسب و کار خود به روش بازاریابی دیجیتال بایستی استراتژی دیجیتال مارکتینگ مناسب را برای کسب و کار خود طراحی کرده و برای برنامه‌ریزی‌های خرد خود در این مسیر قدم بردارید. در ادامه به ۵ استراتژی دیجیتال مارکتینگ مهم خواهیم پرداخت که شما بایستی آنها را در اولویت های بالای تعیین استراتژی خود قرار دهید.

 

١- حضور پر قدرت در شبکه های اجتماعی

استراتزی دییجتال مارکتینگ حضور در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی به صورت روزانه به رشد خود با قدرت ادامه می دهند. شبکه های اجتماعی یکی از ابزارهای بسیار قدرتمندی هستند که در مسیر بازاریابی دیجیتال نمی‌تواند توسط فعالان این حوزه نادیده گرفته شود. بسیاری از کسب و کارها و به خصوص کسب و کارهای سنتی توانسته‌اند با افزودن شبکه‌های اجتماعی به استراتژی دیجیتال مارکتینگ، کسب و کار خود را رونق داده و بر تعداد مخاطبان و مشتریان خود بیفزایند. امروزه ایجاد نوعی مشارکت با مخاطبان به صورت حضور در شبکه‌های اجتماعی و بسترهای اینترنتی یک الزام به حساب می آید. حضور در شبکه های اجتماعی بسیار آسان تر شده و با کلیک بر روی یک دکمه می توانید به میلیون ها مخاطب و کاربر دست پیدا کنید.
حضور در شبکه‌های اجتماعی علاوه بر افزایش مخاطبان و کاربران بالقوه می‌تواند یک بازخورد بسیار مناسب را برای ادامه حیات کسب و کار شما ایجاد نماید. این بازخورد می تواند روشن کننده مسیر شما برای ادامه ارتباط با مشتریان باشد. شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی در دسترس می تواند شانس شناخته شدن کسب و کار شما را از طریق تبادل پیام بین کاربران مختلف به شدت افزایش دهد.
یکی از راههای افزایش نرخ تبادل و به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را می توان با استفاده از نفوذ اینفلوئنسرها دانست. دستیابی به مخاطبان هدف به مدت زمان زیادی نیاز داشته و همچنین هزینه هایی را برای شما به همراه خواهد آورد، برای دستیابی سریع‌تر به مخاطبان هدف می توانید از نفوذ اینفلوئنسرها در محیط شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید و خود را به سرعت بیشتری به مخاطبان خود بشناسانید. دقت داشته باشید برای معرفی خود از طریق اینفلوئنسرها بایستی اینفلوئنسرهایی را شناسایی کنید که توسط مخاطبان هدف شما فالو شده اند. همچنین استفاده از میکرو اینفلوئنسرها به دلیل اعتمادی که بین آنها و مخاطبان وجود دارد می‌تواند بسیار مفید تر و کاربردی تر باشد.

 

٢- انتشار پست های وبلاگ با ارزش بالای خواندن

تولید محتوای متنی در قالب وبلاگ یکی از راه هایی است که می تواند برای شما مشارکت ایجاد مشارکت نماید. وبلاگ در وب سایت شما یکی از بهترین محیط هایی است که می توانید از طریق آن محتوای مرتبط با محصول کسب و کار و یا صنعت خود را منتشر نموده و به اشتراک گذاری کنید. داشتن یک وبلاگ محتوایی مناسب نه تنها مشتریان القوه را برای شما به ارمغان می آورد، بلکه می تواند برای شما در جهت برند سازی و ایجاد اعتبار نیز مفید باشد. سعی کنید در این راستا برای محتوای وبلاگ خود از محتواهای ارزشمند استفاده نمایید در این صورت مخاطبان شما بارها و بارها باز خواهند گشت.
در جهت موفقیت وبلاگ خود بایستی همیشه به این فکر باشید که برای مخاطبان وبلاگ ارزش آفرینی نمایید. سعی کنید از تجربیات و نکات مفید در مورد کسب و کار و صنعت خود با مخاطبان سخن بگویید. در این صورت می‌توانید از بازاریابی درونگرا در جهت بهبود وضعیت کسب و کار خود استفاده نمایید.
به یاد داشته باشید که داشتن یک وبلاگ محتوایی مناسب بسیار فراتر از تنها نوشتن محتوا و یا تولید عکس های محتوایی مناسب است. برای داشتن یک وبلاگ محتوایی خوب بایستی سعی کنید تا از طریق شبکه‌های اجتماعی تمامی پست های وبلاگ خود را به اشتراک گذاری کرده و آنها را وایرال نمایید. با استفاده از پلتفرم های مختلف و کپشن گذاری مناسب برای هدایت کاربران از این شبکه های اجتماعی به وب سایت خود می توانید به راحتی دیده شدن کسب و کار خود را افزایش دهید. انتشار محتوا ی مناسب یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ ضروری است که نباید از آن غافل شوید .

 

۳- استفاده از قدرت سئو در موتورهای جستجو

seo

دقت داشته باشید در صورتی که محتوای شما بسیار کاربردی و خوب باشد، همچنین سایت شما نیز از وضعیت ظاهری و تجربه کاربری خوبی برای مخاطبان برخوردار باشد یک عامل هنوز باقی مانده و آن هم دیده شدن شما توسط مخاطبان و کاربران است. برای دیده شدن توسط کاربران نیاز دارید که در رتبه‌های بالای موتورهای جستجو نمایش داده شوید. به این منظور بایستی استراتژی تعیین کنید تا وضعیت بهینه سازی سایت شما بر طبق موتورهای جستجو که به آن اصطلاح سئو گفته می شود وضعیت بهتری پیدا کند. سعی کنید وضعیت سئو محتوا و همچنین سئو داخلی و خارجی سایت خود را بهینه سازی نمایید. بسیاری از افراد معتقدند که فعالیت بر روی سئو یک کار تکنیکال و وقت گیر است که اثر چندانی نخواهد داشت؛ ولی بایستی بدانید که سئو یکی از استراتژی های طولانی مدت است که می‌تواند ترافیک هدف گذاری شده و مناسبی را به سایت شما راهنمایی نماید.
به جرأت می‌توان گفت که سئو یکی از قدرتمندترین هاست وقتی که بدانید چگونه بایستی از آن استفاده کنید. سعی کنید در بهینه‌سازی وضعیت سایت خود در نتیجه موتورهای جستجو از روش های کلاه خاکستری و کلاس یا استفاده نکنید و روش‌های مناسب لینک سازی و بهینه سازی را در پیش گیرید. در صورتی که حتی این روش‌ها کارآیی داشته باشند مدت زمان کوتاهی را به شما کار خواهند داد و در ادامه با توجه به پیشرفت هایی که موتورهای جستجو و الگوریتم های آن داشته اند، شناسایی شده و به احتمال زیاد پنالتی خواهید شد.
یکی از اصولی که در مورد بهینه سازی وب سایت خود بایستی به آن دقت فراوان داشته باشید این است که مخاطب شما انسان ها هستند. سعی کنید برای وب سایت خود محتوایی بر مبنای علاقه مندی و نیازهای مخاطب ایجاد کنید که برخی از مسائل فنی موتور های جستجو را نیز در نظر گرفته باشد. به بیان دیگر تولید محتوا صرفاً با تمرکز بر الگوریتم های موتورهای جستجو بدون توجه به مخاطبان انسانی یک اشتباه بسیار بزرگ است. برای شروع فعالیت بر روی پروژه سئوی کسب و کار خود سعی کنید از تحقیقات در مورد کلمات کلیدی و بخصوص کلمات کلیدی بلند استفاده نمایید. کلمات کلیدی زبان مشترک مشتری و عرضه کننده کسب و کار در موتورهای جستجو و نتیجه های آن هستند. بنابراین پیش از هر کاری بایستی سعی کنید زبان مشترک خود و مخاطبانتان را بیاموزید.

 

۴- ایجاد یک آهنربا برای تبدیل کاربر به لید

زمانی که کاربران توسط موتورهای جستجو به وب سایت شما هدایت می شوند بایستی بتوانید آنها را با یک راهکار مناسب به لید یا همان سرنخ تبدیل نمایید. سعی کنید برای تبدیل کاربران به لید از استراتژی مناسبی استفاده نمایید. دانلود رایگان یک کتاب الکترونیک، پی دی اف و یا یک کلیپ ویدئویی می‌تواند یک عامل جذب لید در وب سایت شما باشد که از آن طریق برای دریافت آدرس ایمیل و یا راه های ارتباطی دیگر اقدام می‌کنید. دقت داشته باشید نکته کلیدی در این زمینه رایگان بودن و همچنین ارزش آفرینی محتوای در دسترس قرار داده شده توسط وب سایت شما برای کاربران است. بهترین استراتژی برای ساخت یک جاذبه بسیار زیاد برای تبدیل کاربران به لید را می‌توان شناسایی نقطه نیاز دقیق کاربران دانست. در صورتی که بتوانید مسئله را تعریف کرده و راه حلی نیز برای آن ارائه کنید به احتمال زیاد می توانید برای سایت خود لید جذب کنید. در ادامه با ارائه پیشنهاد های مناسب می توانید از طریق قیف بازاریابی آنها را به مشتری تبدیل نمایید.
قیف بازاریابی شما بایستی شامل تمامی مراحل مورد نیاز مشتری بالقوه از یافتن برند شما تا اولین مرحله تبدیل شدن مشتری و پرداخت باشد. سعی کنید پیش از ورود مشتری به قیف فروش کسب و کار خود از وی اطلاعات لازم را دریافت کنید تا بتوانید برای ارتباطات بعدی از آنها استفاده نمایید.

 

۵- ایجاد و گسترش یک لیست ارتباطی ایمیل

ساختن یک لیست ایمیل می تواند برای شما دسترسی آسان و مستقیم به مخاطبان و خریداران بالقوه و یا مشتریانتان را فراهم نماید. بنابراین داشتن یک لیست ایمیل را یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ ضروری در کسب و کار خود بدانید . دقت داشته باشید که حتی اگر ۲۰ هزار فالوور بر روی فیس بوک توییتر و یا اینستاگرام خود دارید هیچ تضمینی وجود ندارد که تمامی آنها پست های شما را خواهند دید. همچنین با توجه به تغییراتی که در الگوریتم های این شبکه‌های اجتماعی وجود دارد، برای پایداری ارتباطات خود می توانید از ایمیل کاربران و مخاطبان خود استفاده نمایید.
سعی کنید از لیست ایمیل در دسترس راه های افزایش عمق ارتباط خود با مخاطبان و مشتریان تان استفاده نمایید. با استفاده از سرویس های مختلف ایمیل می توانید کاربران تان را دسته بندی کرده و در موقعیت و مواقع مختلف از مدلهای مختلف بازاریابی ایمیلی استفاده نمایید. دقت داشته باشید در ارسال ایمیل به مخاطبان خود زیاده روی نکنید و از محتوای اسپم نیز استفاده ننمایید.

کلام آخر
دقت داشته باشید که استفاده از انواع استراتژی دیجیتال مارکتینگ تواند کسب و کار شما را به راحتی ارتقا بخشد؛ نیازی نیست که استفاده از روش های مختلف بازاریابی دیجیتال برای تبلیغات شما هزینه های زیادی را در بر داشته باشد. کافیست با استفاده از تولید محتوای مناسب و جذاب مخاطبان خود را جذب نموده و از آنها در راستای ارتقای کسب و کار خود استفاده نمایید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <<>> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴.۸ / ۵. تعداد امتیازات ۳۱

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *