سئوی گوگل مپ (۶ راه افزایش رتبه در نقشه گوگل ۲۰۲۱)

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۴.۹
(۳۴)

اصطلاح سئو گوگل مپ چیست و چرا باید به فکر افزایش رتبه در نقشه گوگل باشیم؟

اگر کسبوکاری فیزیکی یا حتی آنلاین دارید، احتمالا تا امروز به این فکر افتاده اید که کسبوکارتان را در نقشه گوگل ثبت کنید و در رتبه بالاتری از رقبا قرار بگیرید.

اصطلاحی که در این مقاله در خصوصش صحبت خواهیم کرد، سئو گوگل مپ است. به عبارتی دیگر در این مقاله ۱۰ راهکار افزایش رتبه در نقشه گوگل را برایتان توضیح خواهیم داد و پس از انجام این مراحل، شانس بیشتری در ارتقای رتبه فعلی کسبوکارتان بر روی نقشه گوگل خواهید داشت.

در خصوص چرایی حضور در گوگل مپ، باید به شما بگوییم هنوز هم یکی از مهم ترین کانال های فروش و بازاریابی، فروش تلفنی است. و افزایش تماس هایی که منجر به فروش می شوند هدف اصلی سئو گوگل مپ است.

آمار نشان می دهد که در بیش از ۴۶ درصد از نتایج جستجوی معمولی، نتایج محلی یا همان گوگل مپ نمایش داده می شوند.

سئوی گوگل مپ

نکته بسیار مهم اینجاست که حتی اگر در نتایج گوگل در برخی از کلمات مهم کسبوکارتان رتبه ۱ نیز باشید، این روزها CTR پایین تری دریافت خواهید کرد. دلیل این امر واضح است:

 • چون بیشتر مخاطبین امروز از طریق تلفن همراه در گوگل جستجو می کنند.
 • گوگل در نتایج جستجوی موبایلی، در بسیاری از کلمات اصلی کسبوکار شما، ابتدا نقشه را و بعد نتایج وب سایت ها را نمایش می دهد.

پس اگر در نقشه گوگل نباشید یا رتبه خوبی نداشته باشید، پتانسیل جذب تعداد زیادی از مخاطبینتان را از دست خواهید داد.

گوگل در نقشه خود، از چه الگوریتمی برای رتبه بندی استفاده می کند؟

سئو نقشه گوگل

واقعیت این است که دقیقا همانند سئوی سایت و الگوریتم های فراوانی که دارد، گوگل تنها از یک فاکتور مهم که آن هم نزدیکی محل ثبت شده روی نقشه به محل فعلی شما است استفاده نمی کند. فاکتورهای زیادی برای سئوی نقشه گوگل وجود دارد که در ادامه به بررسی و توضیح آنها خواهیم پرداخت.

موضوعاتی که در این مقاله خواهید آموخت:

 1. اگر قبلا کسبوکارتان را روی نقشه گوگل ثبت نکرده اید، چطور آن را ثبت کنید.
 2. اطلاعات تکمیلی نقشه را چطور تکمیل کنیم تا جذابتر باشند و به ارتقای رتبه کسبوکارتان کمک کنند.
 3. نکاتی که باید در وب سایتتان باید رعایت کنید تا به بهبود رتبه مپ در نتایج جستجو کمک کنند.

سئوی گوگل مپ چند بخش است؟

دقیقا مانند سئوی سایت، گوگل مپ نیز دارای ۲ بخش سئوی داخلی و سئوی خارجی است. این بدان معناست که بخشی از تغییرات و بهینه سازی ها وجود دارد که در درون سایت و نقشه گوگل شما باید صورت پذیرد و بخشی دیگر در خارج از سایت و شبیه به بک لینک و سوشیال بوکمارک باید انجام شود.

۱- ثبت کسبوکار در گوگل مپ

موضوع اصلی این است که مهم ترین دلیل طلاق را ازدواج می دانند! و تا زمانی که کسبوکارتان در نقشه گوگل ثبت نشده باشد، ادامه این بحث بیهوده خواهد بود.

برای ثبت کسبوکارتان در نقشه گوگل، طبق دستورالعمل زیر پیش بروید:

 1. توسط گوشی موبایلتان وارد سایت گوگل شوید و در بخش جستجو بنویسید‌ “google maps”
 2. روی مکان مورد نظرتان کلیک کرده و از منوی ظاهر شده گزینه add missing place را انتخاب کنید. (نکته مهم اینجاست که هر کسی که اکانت جیمیل دارد می تواند کسبوکارتان را در گوگل ثبت کرده باشد، پس پیش از انجام ثبت کسبوکارتان، یک بار در نقشه گوگل جستجو کنید ببینید هستید یا نه!)
 3. اطلاعات خواسته شده در فرم add missing place را پر کرده و درخواست ثبت کسبوکارتان را به گوگل بدهید. (ممکن است برای تایید بین یک دقیقه تا چند روز زمان ببرد و پس از آن گوگل از طریق ایمیل شما را نسبت به تایید یا رد درخواستتان مطلع خواهد کرد.)
 4. سپس با لینکی که در ایمیل تاییدیه برایتان ارسال شده است، نقشه کسبوکارتان را پیدا کنید و اطلاعاتش را روی نقشه تکمیل کنید.
 5. دقت کنید در تمام سایتها و سوشیال های کسبوکارتان همین آدرس درج شده باشد.
 6. شماره تلفنی که برای کسبوکارتان ثبت می کنید ترجیحا تلفن ثابت و برای همان منطقه باشد. (در صورت نبود از شماره موبایل استفاده کنید.)
 7. شماره تلفنی که در گوگل مپ ثبت می کنید با شماره ای که در وب سایتتان در فوتر و صفحه تماس با ما درج کرده اید یکی باشد.
 8. ساعات کاریتان را به درستی در گوگل مپ ثبت کنید. (لطفا اگر خدمات ۲۴ ساعته ندارید، ساعات دقیق کاریتان را درج کنید چون ممکن است روی نقشه کامنت منفی بگیرید.)
 9. آدرس وب سایتتان را نیز به درستی در نقشه گوگل ثبت کنید.

۲- دسته بندی صحیح را برای کسبوکارتان انتخاب کنید

اگر در هنگام ثبت کسبوکارتان در گوگل مپ دسته بندی را صحیح انتخاب نکنید، و آن دسته بندی با توجه به نتایج وبی که گوگل برای جستجوی آن کلمه نمایش می دهد یکسان نباشد، شانس رتبه گرفتن کسبوکارتان را روی نقشه از دست خواهید داد.

به عنوان مثال اگر کسبوکار شما در دسته digital advertise agency باشد و کلمه گوگل ادز را در عنوان و توضیحات کسبوکارتان داشته باشید، قطعا شانس بیشتری برای گرفتن رتبه در نقشه گوگل خواهید داشت. و اگر در همین مثال، در دسته بندی toy store باشید، احتمال اینکه در نتایج نقشه رتبه خوبی بگیرید به شدت کاهش می یابد.

۳- در نقشه گوگل، برای کسبوکارتان عکس های مرتبط و با کیفیت اضافه کنید

داشتن عکس در نتایج جستجوی نقشه گوگل مانند داشتن schema در نتایج جستحوی وب بر میزان گرفتن CTR بیشتر روی نقشه شما کمک زیادی خواهد کرد.

توصیه اکید داریم عکس را در همان محل گرفته و بارگزاری کنید. استفاده از عکس های آرشیوی و آپلود در زمانی که در آن محل قرار ندارید سیگنال نادرستی به گوگل خواهد داد.

۴- بر روی گرفتن Review تمرکز کنید

نظرات روی گوگل مپ

از مشتریانتان بخواهید بر روی نقشه گوگل برایتان review ثبت کنند. یک روش ساده برای این کار برگزاری مسابقات است. مسابقه ای با مضمون اینکه به قید قرعه یک جایزه به کسانی که روی مپ گوگل review پنج ستاره ثبت کنند و نظر دو خطی بدهند و در نظرشان از کلمه مسابقه و برنده شدن استفاده نکنند برگزار کنید.

روش دیگر استفاده از اکانت های گوگل همکاران خودتان است. این موضوع کمی منفی است اما به شدت جوابگوست. کافیست در بازه های زمانی مختلف نظرات طبیعی ثبت شود.

۵- ایجاد نقشه KML در سایتتان

نقشه KML

در وردپرس با افزونه سئوی محلی یواست یا با افزونه رنک مث پرمیوم می توانید این نقشه را ایجاد کنید. کار سختی نیست! کافیست اطلاعاتی که در خصوص سئوی محلی کسبوکارتان روی نقشه هستند با نقشه KML مطابقت داشته باشند.

ایجاد نقشه KML به صورت اتوماتیک توسط افزونه هایی که معرفی کردیم صورت می گیرد و نیازی نیست شما کار دیگری انجام دهید.

۶- گنجاندن (embed) نقشه گوگل در صفحه تماس با ما

بسیار ساده وبسیار تاثیر گذار است اگر نقشه گوگل محل کسبوکارتان را در صفحه تماس با ما بگنجانید.

کافیست روی مپ گوگل گزینه share را انتخاب کنید و از تب های موجود، بر روی تب embed a map کلیک کنید. کد نقشه را در صفحه تماس با مای سایتتان در محلی که نیاز دارید وارد کنید. (به عنوان مثال صفحه تماس با ما در سایت وبمسترسلام را ببینید.)

۷- خرید بک لینک و بوکمارک (سایتیشن) برای مپ

سئو گوگل مپ

برای ایجاد سایتیشن و بک لینک روی نقشه گوگل، راههای زیادی وجود دارد که هم بسیار زمانبر هستند و هم نیازمند تخصص.

سرویس گوگل سایتیشن وبمسترسلام هم اکنون با قیمت بسیار مناسبی در اختیار شماست تا با استفده از آن در کنار تمام مراحل بالا، بتوانید جایگاه نقشه گوگل خود را در نتایج جستجو ارتقاع دهید.

برای مشاهده این سرویس کلیک کنید

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <<>> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات ۳۴

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *