آموزش کیورد ریسرچ

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۴.۹
(۴۰)

آموزش کیورد ریسرچ (بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی)

آیا صاحب کسب‌و‌کار، بازاریاب آنلاین یا تولیدکننده محتوا هستید؟ اگر چنین است، به احتمال زیاد دوست دارید افراد بیشتری از وبسایت شما بازدید کنند، مطالب شما را بخوانند و محصولات یا خدمات شما را خریداری کنند. ساده‌ترین راه برای دستیابی به این اهداف این است که بدانید مشتریان یا خوانندگان بالقوه شما در گوگل به دنبال چه چیزهایی هستند و در وبسایت خود محتوایی پیرامون این موضوعات ایجاد کنید. هر جستجو، بیانگر نیازها، خواسته‌ها و علایق افراد است. تصور کنید اگر بتوانید روندهای جستجو در گوگل را تجزیه و تحلیل کنید، کلمات و عبارات کلیدی مرتبط با دامنه کسب‌وکار خود را پیدا کنید و محتوای وبسایت خود را برای پاسخگویی به نیازهای واقعی مشتریان سفارشی نمایید، کسب‌وکارتان چه سودی خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم به آموزش کیورد ریسرچ یا همان تحقیق کلمات کلیدی بپردازیم و شما را با بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی آشنا کنیم. اگر علاقه‌مند به این موضوع هستید تا انتها همراه ما باشید.

تحقیق کلمات کلیدی چیست و چرا آموزش کیورد ریسرچ مهم است؟

تحقیق کلمات کلیدی، فرآیند کشف کلمات و عباراتی است که مخاطب هدف شما برای جستجوی وبسایت‌ها و پاسخ به سوالات در موتورهای جستجو استفاده می‌کند. کلمه کلیدی می‌تواند یک یا دو کلمه باشد، اما ممکن است به شکل یک عبارت کامل یا یک سوال نیز باشد.

آموزش کیورد ریسرچ مهم است، زیرا به شما کمک می‌کند، سفر خرید مشتریان، چشم‌انداز رقابتی و نحوه شکل دادن به استراتژی محتوای خود را درک کنید. به عنوان یک مدیر وبسایت یا مدیر بازاریابی، تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا تصمیمات محتوایی درستی اتخاذ کنید. زیرا کیورد ریسرچ یکی از اجزای اصلی سئو است.

اگر کلمات کلیدی اشتباهی را انتخاب کنید یا برای کلمات کلیدی مناسب، بهینه‌سازی لازم را انجام ندهید، ممکن است در جذب مشتریان بالقوه به وبسایت خود شکست بخورید یا به دلیل محتوای اشتباه، نرخ پرش بالاتری را تجربه کنید. اما وقتی تحقیق کلمات کلیدی و سئوی خود را به درستی انجام دهید، با ترکیبی از محتوای کاربر‌محور و درون‌بینی مبتنی بر داده، ترافیک وب و مشتریان بالقوه را بدست خواهید آورد.

آموزش کیورد ریسرچ چه مزایایی دارد؟

تحقیق کلمات کلیدی و آموزش کیورد ریسرچ مزایای زیادی به همراه دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

ایجاد بینش روند بازاریابی با کیورد ریسرچ

انجام تحقیقات موثر در مورد کلمات کلیدی می‌تواند بینش‌هایی را در مورد روندهای بازاریابی فعلی به شما ارائه دهد و کمک کند، محتوای خود را روی موضوعات و کلمات کلیدی‌ای متمرکز کنید که مخاطبان شما در جستجوی آن‌ها هستند.

رشد ترافیک با کیورد ریسرچ

هنگامی که کلمات کلیدی مناسب را برای محتوایی که منتشر می‌کنید شناسایی کردید، در نتایج موتورهای جستجو رتبه بالاتری بدست می‌آورید و ترافیک بیشتری را به وبسایت خود جذب خواهید کرد.

جذب مشتری بیشتر با تحقیق کلمات کلیدی

در آموزش کیورد ریسرچ باید بدانید که اگر کسب‌و‌کار شما دارای محتوایی مفید و باکیفیت همراه با کلمات کلیدی مرتبط باشد، می‌توانید نیازهای موجود را برآورده کنید و مشتریان بالقوه را از مرحله آگاهی تا نقطه خرید هدایت کنید.

keywordresearch

عناصر مهم در کیورد ریسرچ

هنگام کیورد ریسرچ باید به سه عنصر اصلی توجه کرد. این سه عنصر عبارتند از:

عنصر ارتباط در کیورد ریسرچ

گوگل محتوا را از نظر ارتباط رتبه‌بندی می‌کند. اینجاست که مفهوم هدف جستجو مطرح می‌شود. محتوای شما فقط در صورتی برای یک کلمه کلیدی رتبه‌بندی می‌شود که نیازهای جستجوگران را برآورده کند. علاوه بر این، محتوای شما باید بهترین منبع برای کوئری باشد.

اعتبار بیشتر با پاسخ دادن به سوالات مشتری

گوگل به منابعی که معتبر می‌داند، اهمیت بیشتری می‌دهد. این بدان معناست که شما باید تمام تلاش خود را برای تبدیل شدن به یک منبع معتبر با غنی‌سازی سایت خود به وسیله محتوای مفید و تبلیغ آن محتوا برای بدست آوردن سیگنال‌های اجتماعی و بک‌لینک انجام دهید. اگر در این فضا معتبر شناخته نشوید، شانس کمتری برای رتبه‌بندی دارید، مگر اینکه محتوای شما استثنایی باشد.

میزان جستجوی کلمه کلیدی مهم است

ممکن است برای یک کلمه کلیدی خاص در صفحه اول رتبه‌بندی شوید، اما اگر هیچ‌کس آن را جستجو نکند، موجب ورود ترافیک به سایت شما نمی‌شود. مثل اینکه یک مغازه در شهر ارواح راه‌اندازی کنید. حجم با MSV (حجم جستجوی ماهانه) اندازه‌گیری می‌شود که به معنی تعداد دفعاتی است که کلمه کلیدی در ماه توسط مخاطبان جستجو می‌شود.

نحوه انجام تحقیق کلمات کلیدی در کیورد ریسرچ

در آموزش کیورد ریسرچ به شما می‌گوییم که تحقیق کلمات کلیدی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)، شامل جمع‌آوری تمام انواع کلمات کلیدی است که ممکن است به سایت فعلی، محتوا، محصولات، خدمات و مشتریان ایده‌آل شما مرتبط باشند. پس از اینکه فهرست کلمات کلیدی خود را تهیه کردید، آن‌ها را با توجه به عباراتی که واقعا برای سایت و کاربران شما مرتبط هستند، کاهش دهید. در نهایت، هر کلمه یا عبارت کلیدی را دسته‌بندی، گروه‌بندی و اولویت‌بندی کنید.

کلمات کلیدی خود را در معرض طوفان فکری قرار دهید

درگیر کردن اعضای تیم، مشتریان، تیم محتوا و سایرین در فرآیند طوفان فکری، می‌تواند کلمات کلیدی مرتبط‌تری ایجاد کند. جلسات طوفان فکری کوتاهی را با ذینفعان برگزار کنید تا بر اساس درک آن‌ها از وبسایت، تعیین کنید که چه چیزی ممکن است مفید باشد. وقتی فهرست اولیه را آماده کردید، سعی کنید اطلاعات زیر را برای هر کلمه کلیدی جمع‌آوری کنید:

 • کلمه کلیدی دقیق
 • حجم جستجوی ماهانه
 • دشواری کلمه کلیدی
 • رقابت‌پذیری
 • هزینه به ازای هر کلیک (CPC)
 • نتایج رتبه‌بندی برتر برای این کلمه کلیدی
 • نیت جستجو

برای تحقیق کلمات کلیدی کسب‌وکار را درک کنید

اولین قدم برای شروع هر پروژه تحقیق کلمات کلیدی جدید و آموزش کیورد ریسرچ  به کسب‌وکارها، باید درک آنچه که کسب‌و‌کار مورد نظر ارائه می‌دهد باشد. اگر در حال انجام تحقیق کلمات کلیدی برای یک کسب‌وکار یا یک بخش جدید هستید که قبلا با آن کار نکرده‌اید، لازم است که محصولات یا خدمات ارائه شده و مهمتر از آن، نیازها و دغدغه‌های ذینفعان فعلی، اعم از کاربران/مشتریان و ذینفعان داخلی را درک کنید. بدون این درک، ممکن است نتوانید فهرست جامعی از کلمات کلیدی ایجاد کنید یا اینکه متوجه نشوید که این کلمات، مرتبط و ضروری هستند یا خیر.

چند ایده برای کشف کلمات کلیدی اولیه:

 • حداقل چند ساعت را صرف کاوش و استفاده از وبسایت کنید و کلمات کلیدی را که ممکن است مهم باشند یادداشت کنید.
 • یک پرسشنامه کشف کلمه کلیدی اولیه را برای مشتری یا ذینفع اصلی ارسال کنید. با این پرسشنامه باید موارد زیر مشخص شوند:
 1. فهرست اهداف کسب‌وکار
 2. آیا کسب‌وکار یا ترافیک سایت شما فصلی است؟ آیا پیشنهادات محصول/خدمات یا محتوای سایت به صورت فصلی تغییر می‌کند؟
 3. آنچه را که فکر می‌کنید مهمترین کلمات کلیدی برای اهداف کسب‌وکارتان هستند را فهرست کنید.
 4. آیا به زودی دسته‌بندی‌های جدیدی از محصولات، خدمات یا محتوا را ایجاد یا متوقف می‌کنید؟
 5. مخاطبان هدف خود را فهرست کنید.
 6. رقبای اصلی خود را فهرست کنید.
 7. در چه مکان‌های جغرافیایی فعالیت می‌کنید؟
 • با مدیران بازاریابی، فروشندگان، متخصصان محصول یا حتی مشتریان بالقوه مصاحبه کنید تا متوجه شوید که مردم چگونه به یک محصول یا خدمت اشاره می‌کنند و مشتریان با مراجعه به سایت در تلاش برای حل چه مشکلاتی هستند.

برای کاربر پرسونا ایجاد کنید تا بهترین کیورد ریسرچ را انجام دهید

در این مرحله از آموزش کیورد ریسرچ، باید برای کاربر پرسونا بسازید. ابزارهای زیادی وجود دارند که به شما در ایجاد این پروفایل‌ها کمک می‌کنند. با استفاده از این ابزارها، می‌توانید پروفایل‌های شخصی سفارشی برای همه مشتریان یا مشتریان احتمالی خود ایجاد کنید.

این ابزارها معمولا سوالاتی را می‌پرسند که شما را وادار می‌کند تا در نظر بگیرید که در جستجوی کلمه کلیدی خود به دنبال چه نوع فردی هستید. با این حال، هرچه اطلاعات بیشتری در مورد دغدغه مشتری و عوامل موثر بر تصمیم‌گیری خریدار داشته باشید، احتمال اینکه مشتریان آینده را با تحقیقات خود، مشتاق کنید، بیشتر می‌شود. شما می‌توانید این پروفایل‌ها را ذخیره کرده و با تیم خود به اشتراک بگذارید تا مطمئن شوید که همه اعضای تیم، مشتریان و نیازهای آن‌ها را درک می‌کنند.

آموزش کیورد رسرچ

در این مرحله از آموزش کیورد ریسرچ، کلمات کلیدی فعلی را فهرست کنید

هنگامی که فهرستی از کلمات کلیدی را گردآوری کردید، بهتر است آن‌ها را در مکانی سازماندهی شده که می‌توان به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کرد، نگهداری کنید. برخی از ابزارها برای مدیریت و نگهداری کلمات کلیدی وجود دارد. همچنین می‌توانید از صفحات اکسل یا سایر سیستم‌های ترکینگ برای ذخیره‌سازی و سازمان‌دهی کلمات کلیدی استفاده کنید. گروه‌بندی کلمات کلیدی و پیگیری حجم و دشواری آن‌ها می‌تواند فرآیند ایجاد خوشه‌های محتوا را بسیار آسان‌تر کند.

از بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید

علاوه بر منابع بالا ابزار دیگری مثل ابزار رایگان کیووردچی وجود دارد که با توجه به فارسی بودن این ابزار میتوان اطلاعات دقیق تر و کلمات کلیدی جدیدی را در اختیار کاربر قرار دهد . بیایید نگاهی به چند نمونه از بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی بیندازیم و با ویژگی‌های آن‌ها آشنا شویم.

معرفی بهترین ابزار‌های تحقیق کلمات کلیدی

در این قسمت از آموزش کیورد ریسرچ، چند ابزار قدرتمند تحقیق کلمات کلیدی را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- کیوردچی

کیوردچی ابزاری ساده و همه فن حریف برای کیورد ریسرچ است. این ابزار ایرانی بوده و شما بدون نیاز به پرداخت هزینه میتوانید به صورت کاملا رایگان از آن استفاده کنید. اگر تا به حال کیورد ریسرچ انجام داده باشید ، کاملا آگاهید که ابزار های کیورد ریسرچ نیاز به تهیه اشتراک دارد و اگر برای شروع کیورد ریسرچ نمیخواهید هزینه کنید اما از ابزاری کامل و حرفه ای استفاده کنید، کیوردچی اولین انتخاب شما خواهد بود.

کیوردچی طراحی ساده ای دارد، مثل بعضی از ابزار ها با منو های گیج کننده و قابیلت های بلا استفاده صفحه را شلوغ نمی کند و برای استفاده از آن نیازی به آموزش نیست.

اگر کلمه کلیدی مورد نظرتان را در کیوردچی وارد کنید، تمام اطلاعات در دسترس یک سال گذشته آن کلمه کلیدی را از پایگاه داده گوگل جمع آوری می کند. در بخش اول با نموداری بیشترین جستجوها راجب آن موضوع را نمایش می دهد. در قسمت بعد پیشوند های متداول و پسوند های متداول جستجو شده در سطح وب را نمایش می دهد و در قسمت آخر تمام لانگ تیل ها به ترتیب حروف الفبا به شما نشان داده می شود.

هنگامی که کلمه کلیدی خود را سرچ کردید و قصد داشتید از آن خروجی بگیرید، با فایل اکسلی مواجه می شوید که کاملا طبقه بندی شده بر اساس پیشوند ها، پسوند ها، و سوالات متداولی است که مخاطبان شما روزانه آن ها را در گوگل جستجو می کنند.

یکی از برتری های کیوردچی نسبت به دیگر ابزار ها بی نیازی شما از ثبت نام و در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی شماست و شما می توانید در سریع ترین فرصت ممکن اطلاعاتی که نیاز دارید را دریافت کنید.

یکی از مهم ترین راه ها برای جذب ورودی یک سایت بخش وبلاگ سایت است. هرچه محتوای وبلاگ سایت مخاطب پسندتر باشد و طبق نیاز کاربر باشد ترافیک سایت بیشتر و در نتیجه رتبه سایت بهترمیشود و بالاترمیرود، با توجه به رایگان بودن، کیوردچی کار را برای محتوا نویسان بلاگ ها راحت کرده و تنها با یک کلیک لیستی کامل از نیاز های کاربر را در اختیارتان قرار می دهد.

مزایا:رایگان،بدون نیاز به ثبت نام،استفاده آسان

معایب:عدم نمایش سختی کلمات

۲- SE Ranking

این ابزار یکی از محبوب‌ترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی است، زیرا تعادل مناسبی بین قیمت و عملکرد برقرار می‌کند. SE Ranking دارای تعداد زیادی ویژگی متنوع است که آن را به ابزاری ایده‌آل برای تحقیق کلمات کلیدی تبدیل می‌کند. این ابزار بیشتر به عنوان یک ابزار ردیابی رتبه پیشرو در صنعت شناخته می‌شود و نظارت بر رتبه‌بندی گوگل و سایر موتورهای جستجو را آسان می‌کند.

می‌توانید یک کلمه یا عبارت را در ابزار تحقیق کلمات کلیدی وارد کنید و بر اساس مکانی که مشخص کرده‌اید، ایده‌های کلمه کلیدی را دریافت کنید. پس از آن، SE Ranking یک نمره دشواری ارائه می‌دهد. بدین ترتیب متوجه می‌شوید که رتبه‌بندی نتایج کلمات کلیدی چقدر آسان یا دشوار است. سایر داده‌های کلمه کلیدی شامل حجم جستجوی ماهانه، CPC و رقابت است.

می‌توانید بین کلمات کلیدی مشابه و مرتبط جابجا شوید. یا اینکه روی تب Low Search Volume کلیک کنید و کلمات و عباراتی را بیابید که رتبه‌بندی آن‌ها آسان‌تر است. نکته‌ای که در مورد این ابزار دیده می‌شود این است که در SE Ranking گزینه‌ای برای انجام تحقیقات رقبا و مشاهده اینکه کدام عبارات باعث ایجاد ترافیک به سایت آن‌ها می‌شوند وجود دارد. همچنین می‌توانید به صورت انبوه، تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید.

هزینه خدمات: SE Ranking ساختار منحصربه‌فردی دارد که در آن هزینه خدمات بسته دوره اشتراک، تعداد کلمات کلیدی قابل جستجو و …. فرق می‌کند. مقرون‌بصرفه ترین طرح بر اساس دفعات بررسی رتبه هفتگی، اشتراک سالانه و ۲۵۰ کلمه کلیدی، ۱۸.۶ دلار در ماه است.

۳- KWFinder

KWFinder یکی دیگر از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی به شمار می‌آید و بخشی از بسته ابزار سئوی Mangools است. قابلیت اصلی این ابزار این است که به کاربران کمک می‌کند، کلمات کلیدی طولانی یا دم‌بلند با دشواری کم را پیدا کنند.

دو راه برای انجام تحقیقات کلمات کلیدی با استفاده از KWFinder وجود دارد. می‌توانید با وارد کردن یک عبارت اولیه، کلمات کلیدی را بیابید یا اینکه یک دامنه را وارد کنید و لیستی از پیشنهادات کلمه کلیدی برایتان ظاهر می‌شود. همچنین این امکان وجود دارد که مکان یا زبانی را که می‌خواهید کلمات کلیدی از آن پیدا شوند، مشخص کنید.

این ابزار بسیار شهودی است و پیشنهادهای کلیدی عالی را ارائه می‌دهد. به همین دلیل برای آموزش کیورد ریسرچ و افراد مبتدی مناسب است. حتی به شما امکان می‌دهد تحقیقات رقابتی انجام دهید تا همیشه بدانید رقبای شما در حال انجام چه کاری هستند. فقط دامنه یا URL آن‌ها را وارد کنید و این ابزار بهترین کلمات را برای هدف‌گذاری بر اساس آنچه برای رقیب شما کارایی دارد، ارائه می‌دهد.

KWFinder به عنوان بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی، داده‌های مبتنی بر تاریخ را ارائه می‌ کند. بنابراین اگر می‌خواهید ببینید که کارایی کلمات کلیدی در گذشته چگونه بوده است، می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید. این یک خبر خوب برای کسب‌وکارهایی است که ماهیت فصلی دارند. بدین ترتیب شما از قبل می‌دانید که چه عبارات خاصی بر اساس عملکردشان در سال قبل در موتورهای جستجو، کارایی مناسبی داشته‌اند.

هزینه خدمات (صورتحساب سالانه): پایه (۲۹.۸۰ دلار در ماه)، پریمیوم (۳۹.۹۰ دلار در ماه) و ایجنسی (۷۹.۹۰ دلار در ماه)

۴- SEMrush بهترین ابزار برای آموزش کیورد ریسرچ غیرایرانی

SEMrush نیازی به معرفی ندارد، به خصوص اگر شما یک بازاریاب آنلاین هستید، البته برای افراد تازه‌کار و آن‌هایی که در حال آموزش کیورد ریسرچ هستند، ممکن است کمی پیچیده باشد. این ابزار یک ابزار سئوی همه‌کاره است که بسیاری به آن اعتماد دارند و وقتی صحبت از تحقیق کلمات کلیدی می‌شود، می‌توان آن را بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی در فضای بازاریابی دیجیتال نامید.

در بخش نمای کلی کلمه کلیدی این ابزار، شاهد امکاناتی چون جستجوی ارگانیک و داده‌های کلمه کلیدی پولی و همچنین حجم، دشواری، CPC و SERP کلمه کلیدی را مشاهده خواهید کرد. در این بخش اطلاعاتی در مورد تغییرات کلمه کلیدی، سؤالات و اصطلاحات مرتبط و روند کلمه کلیدی نیز نمایش داده می‌شود.

اگر نیاز به ایجاد یک فهرست اصلی کلمات کلیدی دارید، می‌توانید از Keyword Magic Tool استفاده کنید. از طریق این ابزار به سادگی یک اصطلاح اولیه را وارد می‌کنید و SEMrush فهرستی از اصطلاحاتی را که می‌توانید در کمپین خود استفاده کنید، برایتان آماده می‌کند. این ابزار کلمه کلیدی از معیارهای زیادی از جمله حجم، چگالی رقابتی، دشواری کلمه کلیدی و نتایج در SERP استفاده می‌کند.

همچنین ابزار Keyword Gap در SEMrush به شما این امکان را می‌دهد که سایت خود را با رقبا مقایسه کنید تا ببینید آیا کلمات کلیدی بالقوه‌ای وجود دارد که آن‌ها به آن توجهی نکرده‌اند. با ابزار Keyword Manager نیز می‌توانید تا ۱۰۰۰ کلمه کلیدی را به صورت همزمان، تجزیه و تحلیل و مدیریت کنید.

هزینه خدمات (صورت‌حساب سالانه): حرفه‌ای (۹۹.۹۵ دلار در ماه)، گورو (۱۹۱.۶۲ دلار در ماه) و تجاری (۳۷۴.۹۵ دلار در ماه)

semrush

۵- Soovle یک ابازر رایگان برای آموزش کیورد ریسرچ

این ابزار ممکن است در نگاه اول زیاد خوب به نظر نرسد، اما برای افرادی که می‌خواهند یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی رایگان داشته باشند، یک گزینه فوق‌العاده است. Soovle می‌تواند داده‌های کلمات کلیدی را از موتورهای جستجو مختلف مانند گوگل، بینگ، یوتیوب، یاهو و آمازون به شما ارائه کند.

Soovle یک ابزار کلمه کلیدی نسبتا ساده برای آموزش کیورد ریسرچ است. شما فقط یک عبارت اولیه را وارد می‌کنید و این ابزار، کلمات کلیدی برتر مرتبط با آن را در تمام موتورهای جستجو به صورت فهرست شده نمایش می‌دهد.

همچنین در Soovle، گزینه‌ای برای مرور کلیدواژه‌های برتر اینترنت برای مدت زمان معین وجود دارد. عبارات جستجو به ترتیب حروف الفبا هستند، اما یک ویژگی وجود دارد که به شما کمک می‌کند جستجوی خود را محدود کنید. همچنین می‌توانید یک موتور جستجو را برای استناد به نتایج انتخاب کنید. همچنین این امکان فراهم است که پیشنهادات کلمه کلیدی خود را برای مراجعات بعدی ذخیره کنید.

اگر تنها چیزی که نیاز دارید این است که به صورت رایگان بفهمید در حال حاضر چه کلمات کلیدی داغ در اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرند، Soovle می‌تواند سریع‌ترین و بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی باشد. اما اگر ابزاری که نیاز دارید یک ابزار کلیدی جدی با ویژگی‌های گسترده است، بهتر است به دنبال گزینه‌های دیگری باشید.

هزینه خدمات: رایگان

۶- Ahrefs هم می تواند در تحقیق کلمات کلیدی کمک کند

Ahrefs هم‌سطح SEMrush است و امروزه یکی از بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی محسوب می‌شود. از آنجایی که این ابزار یک راه‌حل همه‌کاره سئو است، ویژگی‌های زیادی دارد. اما ما تمام تمرکز خود را روی ابزار Keywords Explorer قرار خواهیم داد.

در آموزش کیورد ریسرچ، این ابزار به شما اجازه می‌دهد، هزاران ایده برای کلمات کلیدی به صورت بی‌درنگ کشف کنید. نتایج بیش از ۱۷۱ کشور و ۱۰ موتور جستجوی مختلف را خواهید دید. Ahrefs با این ابزار ادعا می‌کند که دقیق‌ترین حجم جستجوی کلمه کلیدی را نشان می‌دهد، زیرا از داده‌های کلیک‌استریم برای یافتن دقیق‌ترین نتایج استفاده می‌کند.

Ahrefs همچنین نشان می‌دهد که یک ورودی جستجو چقدر کلیک می‌خورد، بنابراین می‌توانید ایده بهتری در مورد اینکه یک کلمه کلیدی واقعا چقدر مناسب است، داشته باشید. همچنین این ابزار معیارهای سئوی پیشرفته مانند نرخ بازگشت، درصد کلیک و موارد دیگر را نیز دارد.

هزینه خدمات: لایت (۹۹ دلار در ماه)، استاندارد (۱۷۹ دلار در ماه)، پیشرفته (۳۳۹ دلار در ماه) و ایجنسی (۹۹۹ دلار در ماه). ۲ ماه رایگان در برنامه‌های سالانه.

۷- Google Keyword Planner نقطه شروع برای آموزش کیورد ریسرچ

Google Keyword Planner بخشی از Google Ads است و منبع قابل اعتمادی از اطلاعات را دارد، زیرا توسط خود گوگل ارائه می‌شود. استفاده از آن بسیار ساده است و می‌توانید آن را به صورت رایگان دریافت کنید.

تنها نقطه ضعف آن این است که نتایج کلمات کلیدی اغلب محدود هستند و برخی از معیارهای پیشرفته‌تری را که در سایر ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی پیدا خواهید کرد، ندارند.

اما این ابزار یک نقطه شروع عالی برای افرادی است که مایل به آموزش کیورد ریسرچ هستند یا آن‌هایی که نیاز به یافتن اطلاعات در مورد یک کلمه کلیدی خاص دارند.

هزینه خدمات: رایگان

۸- Google Search Console

این ابزار به بهبود عملکرد وبسایت شما در جستجوی گوگل کمک می‌کند. در حالی‌که هدف اصلی آن یافتن مشکلات فنی است که مانع از رتبه‌بندی سایت شما در نتایج جستجو می‌شود، می‌توانید از آن برای یافتن فرصت‌های کلمات کلیدی نیز استفاده کنید.

به طور خاص، شما با Google Search Console این امکان را دارید که بفهمید کدام پرسش‌ها، افراد را به سایت شما می‌آورند. همچنین می‌توانید نمایش‌ها، کلیک‌ها و موقعیت دامنه خود را در جستجوی گوگل مشاهده کنید.

ممکن است این ابزار به اندازه دیگر ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی، گسترده نباشد، اما همچنان ارزش استفاده را دارد. همه بازاریابان آنلاین باید با Google Search Console آشنا باشند.

هزینه خدمات: رایگان

جستجوی کلمات کلیدی جغرافیایی (برای سایت‌های محلی یا منطقه‌ای)

بیشتر ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی به صورت پیش‌فرض حجم جستجوی جهانی یا حجم جستجوی یک کشور خاص را برمی‌گرداند. اگر به چندین کشور علاقه دارید، می‌توانید مجموعه داده‌های کلمات کلیدی مختلف را ادغام کنید. اگر به داده‌های یک شهر، استان، قلمرو و غیره علاقه‌مند هستید، در آموزش کیورد ریسرچ باید بدانید که همه ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی نمی‌توانند به آن سطح جزئی دست پیدا کنند.

فرض کنید تحقیق کلمه کلیدی شما برای کسب‌وکاری است که فقط می‌تواند در یک استان خاص فعالیت کند. شما دوست دارید تصویر دقیقی از کل حجم جستجوی موجود دریافت کنید. در این صورت، باید حجم جستجو را از نظر جغرافیایی محدود کنید.

Google Ads یک بار دیگر می‌تواند در اینجا به شما کمک کند. برای مثال، اگر با یک شرکت حقوقی کار می‌کنید که فقط در تهران فعالیت می‌کند و عبارت «وکیل طلاق» را هدف قرار داده است، از داده‌های مکان Google Ads Planner برای تعیین میزان ترافیکی که مشتری شما می‌تواند ایجاد کند، استفاده کنید.

اما اگر فرض کنید عبارت جستجو شده “وکیل طلاق در تهران” است. در اینجا، به احتمال زیاد می‌توانید به حجم جستجوی ملی عبارت اشاره کنید، زیرا هدف هر کسی که آن عبارت را جستجو می‌کند، با مشتری شما مطابقت دارد.

انتخاب کلمات کلیدی ارگانیک در آموزش کیورد ریسرچ

هنگامی که فهرست اولیه کلمات کلیدی خود را سازماندهی کردید، گام بعدی در آموزش کیورد ریسرچ این است که آن‌ها را بر اساس معیارهای خاصی مانند حجم جستجو، رقابت، روند اخیر و ارتباط تجاری انتخاب کنید. می‌توانید از این معیارها برای تعیین اینکه کدام کلمات کلیدی را کنار بگذارید بهره ببرید. اینها کلمات کلیدی هستند که قصد استفاده از آن‌ها را در محتوای خود ندارید یا نمی‌خواهید برای آن‌ها رتبه‌بندی شوید.

حجم جستجو

حجم جستجوی به تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی خاص، در یک بازه زمانی خاص جستجو می‌شود اشاره دارد. این معیار می‌تواند به شما در تعیین میزان رقابت یک کلمه کلیدی کمک کند. ابزارهای تحقیق کلمات زیادی، قابلیت نمایش حجم جستجو را دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید حجم‌های کلی و حتی محلی کلمه کلیدی مورد نظر را بررسی کنید.

رقابت

رقابت کلمات کلیدی مشخص می‌کند که رتبه‌بندی ارگانیک برای کلمه کلیدی هدف شما چقدر دشوار خواهد بود. رقابت‌پذیری یک کلمه کلیدی تا حد زیادی به بازار مرتبط یا محبوبیت آن بستگی دارد. تعیین رقابت یک کلمه کلیدی می‌تواند در طولانی‌مدت، در زمان و میزان تلاش شما صرفه‌جویی کند. همچنین هدف‌گذاری و رتبه‌بندی یک کلمه کلیدی کمتر رقابتی، سریع‌تر خواهد بود. اگر یک کلمه کلیدی رقابتی‌تر باشد، ممکن است برای رتبه‌بندی آن به زمان یا منابع بیشتری نیاز داشته باشید، بنابراین اولویت‌بندی آن را حذف کنید یا یک برنامه بلندمدت برای هدف‌گذاری آن ایجاد کنید.

روندها

هنگام ارزیابی یک کلمه کلیدی در ابزار تحقیق کلمات کلیدی و یا در آموزش کیورد ریسرچ ، هر روند صعودی یا نزولی آن کلمه را در چند ماه گذشته در نظر بگیرید. روندهای کلمات کلیدی می‌توانند به شما کمک کنند تا مشخص کنید که آن کلمه اخیراً چقدر محبوب بوده است، (مثلا در ۳ تا ۱۲ ماه گذشته). البته اتفاق عادی است که برخی کلمات کلیدی خاص در روزها یا ماه‌های خاصی از سال محبوب شوند. مثلا عبارت کلیدی «زمان تحویل سال نو» در ماه اسفند، روندی صعودی دارد. آگاهی از روند کلمه کلیدی می‌تواند در هدف‌گذاری مناسب آن به ما کمک کند.

ارتباط با کسب‌وکار

در آموزش کیورد ریسرچ باید بدانید که رتبه‌بندی برای کلمات کلیدی مهم است، اما شما نباید برای هر کلمه کلیدی رتبه‌بندی شوید. روی کلماتی تمرکز کنید که بیشترین ارتباط را با کسب‌وکارتان دارند. مثلا به عنوان یک موسسه حقوقی، مهم است که کلمات کلیدی مرتبط با موسسات حقوقی را هدف قرار دهید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید ارتباط تجاری کلمات کلیدی را ارزیابی کنید، استفاده از پرسونای کاربر است. هر کلمه کلیدی را به صورت ذهنی ارزیابی کنید تا مشخص شود که آیا یک نیاز را برطرف می‌کند یا به سؤالات یک کاربر پاسخ می‌دهد یا خیر.

چه تعداد کلمه یا عبارت باید در فهرست تحقیق کلمات کلیدی ارگانیک خود داشته باشیم؟

پاسخ به این سوال تا حدی به منابعی که برای تجزیه و تحلیل فهرست خود استفاده می‌کنید بستگی دارد. همچنین به ماهیت خود کلمات کلیدی نیز وابسته است. زیرا همیشه نمی‌دانید که چه تعداد کلمه کلیدی برای سایت مورد نظر در هنگام شروع پروژه، مرتبط هستند. ممکن است ۲۰۰ کلمه کلیدی یا ۲۰ هزار کلمه کلیدی باشد. اما بدانید که کیفیت این کلمات بسیار مهم‌تر از حجم آن‌ها است.

طبقه‌بندی کلمات کلیدی در آموزش کیورد ریسرچ

هنگامی که فهرستی از کلمات کلیدی تایید شده دارید، باید شروع به قرار دادن نوعی ارزش نسبی در برابر آن کلمات، فراتر از حجم جستجوی آن‌ها کنید. زیرا کلمات کلیدی با حجم کمتر، ممکن است کلماتی مرتبط باشند که شما در ابتدا برای آن‌ها محتوا ایجاد می‌کنید و احتمال می‌دهید منجر به تبدیل می‌شوند. بنابراین همه کلمات کلیدی مرتبط با هم برابر نیستند.

همچنین در آموزش کیورد ریسرچ، خوب است به یاد داشته باشید که بهینه‌سازی کلمات کلیدی در حال تغییر است. این روزها چیزی به عنوان جداگانه نوشتن برای گوگل و برای کاربر وجود ندارد، آن‌ها یکی هستند. کلمات کلیدی را در موضوعات و گروه‌های مرتبط دسته‌بندی کنید. به دنبال فرصت‌های بزرگ و مهم باشید و گروه‌هایی از کلمات کلیدی مرتبط را در نظر بگیرید که ممکن است یک قطعه محتوا بتواند به خاطر آن‌ها رتبه‌بندی شود. این کلمات را می‌توان به سرعت بهینه کرد و در کورس رقابت برنده شد.

رقابت (سختی KW، رقابت SERP، هدف SERP)

سطح رقابت و میزان احتمال رتبه سایت شما برای یک کلمه کلیدی، دو معیار موفقیت هستند که باید در اولویت‌بندی کلمات کلیدی خود در نظر بگیرید. برای این کار می‌توانید از معیارهای کمی ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید، مانند دشواری، رقابت، تراکم رقابتی و غیره.

به طور کلی، هر چه این عدد بیشتر باشد، رتبه‌بندی برای آن کلمه یا عبارت دشوارتر خواهد بود. با وجود همه چیزهای دیگر، کلمات کلیدی با رقابت کمتر، ممکن است اولویت بیشتری نسبت به کلماتی داشته باشند که رتبه‌بندی شدن از طریق آن‌ها دشوار است.

معیارهای ابزار در مقابل رقبا

باید سطح رقابت را در صفحات نتایج واقعی موتور جستجو در نظر بگیرید و نیتی را که گوگل از کلمات کلیدی استنباط می‌کند، تعیین کنید. به عنوان مثال، فرض کنید سایت شما کوچک و جدید است. اگر یک کلمه کلیدی، امتیاز رقابت‌پذیری پایینی دارد، اما سایت‌هایی که برای این کلمه رتبه‌بندی می‌شوند، سایت‌های بزرگ و چندملیتی با مقادیر زیادی بک لینک هستند، بهتر است تصمیم بگیرید که آن کلمه کلیدی را از اولویت خود خارج کنید.

سرچ اینتنت

نیت جستجو نکته‌ای بسایر مهم در آموزش کیورد ریسرچ

نیت جستجو  که به عنوان نیت کاربر نیز شناخته می‌شود، هدف اصلی کاربر هنگام تایپ یک کوئری در موتور جستجو است. انواع متداول نیت جستجو شامل اطلاعاتی، تجاری، ناوبری و تراکنشی هستند. به عنوان مثال، فرض کنید قصد دارید برای شام، سالاد الویه درست کنید. اما گرسنه هستید و می‌خواهید همین حالا غذا بخورید. بنابراین به گوگل سر می‌زنید و «طرز تهیه سالاد الویه فوری» را جستجو می‌کنید. اولین نتیجه‌ای که روی آن کلیک می‌کنید، در ابتدا خوب به نظر می‌رسد. اما خیلی زود متوجه می‌شوید که این دستور آماده‌سازی الویه بیش از یک ساعت طول می‌کشد. بنابراین به سراغ نتایج دیگر جستجو می‌روید تا چیز دیگری پیدا کنید و این‌بار یک دستور فوری سالاد الویه پیدا می‌شود که آماده‌سازی آن فقط ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. اگر تعداد زیادی از افرادی که «طرز تهیه سالاد الویه فوری» را جستجو می‌کنند، همین احساس را داشته باشند، این یک نتیجه رتبه‌بندی قابل‌توجه است.

به زبان ساده: برآوردن نیت جستجو، هدف شماره یک گوگل است. بنابراین اگر می‌خواهید در آموزش کیورد ریسرچ موفق شوید، نیت جستجو باید بخش بزرگی از رویکرد شما باشد.

هزینه هر کلیک (CPC)

CPC مهم است زیرا این عدد است که موفقیت مالی کمپین‌های جستجوی پولی شما را تعیین می‌کند. از آنجایی که بازگشت سرمایه کلی کمپین‌های شما بر اساس میزان پرداخت برای کلیک‌ها و کیفیت ترافیکی که آن‌ها وارد می‌کنند تعیین می‌شود، مهم است که در مورد هزینه هر کلیک و ارزش آن‌ها فکر کنید. زیرا شما می‌خواهید کلیک‌هایی را که هم ارزان و هم ارزشمند هستند، شناسایی و هدف قرار دهید.

ارتباط

در حال حاضر الگوریتم جستجوی گوگل، به گذشته استفاده از کلمه کلیدی نگاه می‌کند و در واقع قصد جستجو را ارزیابی می‌کند. اگر می‌خواهید رتبه‌بندی ارگانیک خود را بهبود بخشید، باید سایت خود را با محتوای مرتبط با موضوع بهینه کنید. ارتباط با رفتار کاربر نیز مهم است. موتورهای جستجو برای تجزیه و تحلیل سفر کاربر، از پرسیدن سوال تا فرود در یک صفحه وب مرتبط، داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند.

هنگامی که کاربران درگیر یک عبارت جستجو می‌شوند و آنچه را که به دنبال آن هستند، در وبسایت شما پیدا می‌کنند، احتمال اینکه به گوگل بازگردند و نتیجه دیگری را امتحان کنند، کمتر است. گوگل تشخیص می‌دهد که شما چه زمانی ارزش و تجربه کاربری بهتری ارائه می‌دهید و برای همین رتبه‌بندی بهتری را برای صفحه(های) مورد نظر به شما پاداش می‌دهد.

موقعیت در تحقیق کلمات کلیدی / قیف خرید

علاوه بر اهمیت کلمات کلیدی، باید تعیین کنید که آن‌ها در کجای قیف خرید یا تبدیل قرار دارند. این اطلاعات هنگام برقراری ارتباط با بخش‌ها و ذینفعان یا هنگام تعیین استراتژی برای رتبه‌بندی آن کلمات کلیدی مفید خواهند بود. در یک مدل ساده از قیف کلمه کلیدی، کلمات کلیدی می‌توانند در دسته‌های زیر قرار گیرند:

 • اطلاع: عبارت است از کسب آگاهی عمومی در مورد یک محصول یا خدمات یا پاسخ به سوالاتی که ممکن است برای کاربران مفید باشد. این شرایط به طور مستقیم با محصولات، خدمات یا محتوای شما مرتبط خواهند بود.
 • توجه: جایی است که کاربران شروع به پالودن دسته‌بندی محصولات، مقایسه محصولات و غیره می‌کنند.
 • تبدیل: برای کاربرانی است که از قبل می‌دانند محصول یا خدمات شما را می‌خواهند و برای تکمیل فروش به اطلاعات بیشتری نیاز دارند.

ارزیابی فرصت‌های کلمه کلیدی ارگانیک در آموزش کیورد ریسرچ

شما می‌توانید از طریق ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند Keyword Gap به دنبال فرصت‌های کلمات کلیدی بگردید و ارزیابی کنید. این ابزارها در آموزش کیورد ریسرچ، به شما امکان می‌دهد تا سایت‌های رقیب را بسنجید و بفهمید که کدام سایت‌ها دارای کلمات کلیدی همپوشانی هستند و فرصت‌های احتمالی برای شما جهت ایجاد محتوای بهینه‌شده برای کلمات کلیدی که رقبای شما ایجاد نکرده‌اند، در کجاست.

برای مثال، فرض کنید شما یا مشتری‌تان یک سایت خرده‌فروشی بزرگ را اداره می‌کنید. اکنون می‌خواهید ببینید که یک کلمه کلیدی مانند “کفش پیاده‌روی” در فهرست شما در سایت‌های رقیب چگونه استفاده می‌شود. همچنین می‌خواهید بدانید آیا کلمات کلیدی مرتبط دیگری وجود دارد که بتوانید از آن‌ها برای متمایز شدن از رقبا استفاده کنید. با بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی می‌توانید همه این کارها را انجام دهید.

به طور کلی، کلمات کلیدی ارگانیک خوب، ترکیبی از حجم بالا، ارتباط و دشواری کم هستند. اگر رقبای ما اغلب از “کفش پیاده‌روی” استفاده می‌کنند و برای سایت آن‌ها بسیار مرتبط است، شاید بهتر باشد یک اصطلاح مرتبط با حجم کمتر را برای گنجاندن در فهرست کلمات کلیدی خود پیدا کنید.

کلام آخر

در این مقاله به آموزش کیورد ریسرچ پرداختیم و شما را با ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی آشنا کردیم. کیورد ریسرچ اگر به درستی انجام شود، می‌تواند به تولید محتوای هدفمند کمک کند که خوانندگان را درگیر می‌کند و منجر به تبدیل بیشتر می‌شود. استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند ابزار کلیدکلمه وبمسترسلام، در این مسیر می‌تواند بسیار مفید باشد و در وقت و انرژی شما صرفه‌جویی کند. بنابراین اگر در حال برنامه‌ریزی برای یافتن کلمات کلیدی مناسب برای سایت خود یا دیگران هستید، بهتر است قبل از هرگونه اقدام، بهترین ابزار تحقیق کلمات کلیدی را انتخاب کنید.

[accordion]

[accordion-item title=”بهترین ابزار کیورد ریسرچ؟”]

در این قسمت از آموزش کیورد ریسرچ، چند ابزار قدرتمند تحقیق کلمات کلیدی را به شما معرفی خواهیم کرد..

[/accordion-item]
[accordion-item title=”آموزش کیورد ریسرچ چه مزایایی دارد؟”]

تحقیق کلمات کلیدی و آموزش کیورد ریسرچ مزایای زیادی به همراه دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:جذب مشتری بیشتر با تحقیق کلمات کلیدی
در آموزش کیورد ریسرچ باید بدانید که اگر کسب‌و‌کار شما دارای محتوایی مفید و باکیفیت همراه با کلمات کلیدی مرتبط باشد، می‌توانید نیازهای موجود را برآورده کنید و مشتریان بالقوه را از مرحله آگاهی تا نقطه خرید هدایت کنید.

[/accordion-item]
[accordion-item title=”چگونه کلمات کلیدی مقاله را پیدا کنیم؟”]

بااستفاده از ابزار های کیوردریسرچ که در این مقاله به شما معرفی کردیم میتوانید به راحتی کلمات کلیدی مقاله خودتون رو پیدا کنید.

[/accordion-item]

[/accordion]

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <<>> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات ۴۰

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

2 پاسخ

 1. روزی نیست که از کیوردچی استفاده نکنم برای پیدا کردن موضوع محتوا. اصلا فکرشو نمیکردم نسخه زبان فارسی Answer the public هم وجود داشته باشه. واقعا عالی و دستتون درد نکنه بابت چنین ابزار محشری ♥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *