۹ توصیه مهم در خصوص میکروکپی ها

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۴.۷
(۴۰)

میکروکپی چیست؟

در حقیقت میکروکپی ها نوشته های کوتاهی هستند که دکمه های سایت، اعلان ها و حتی ایمیل های ارسالی به کاربران شامل آنها می گردد.

یک UX Writer وظیفه ویرایش و بهینه سازی این میکروکپی ها را دارد تا به جای کلمه “جستجو” در بخش جستجوی یک سایت سفارش غذا بنویسیم “چی میل دارید؟”.

میکرو کپی ها و توصیه هایی برای طراحان

اغلب شرکت های فعال در کسب و کار آنلاین و یا حوزه تکنولوژی هیچ کارمند متخصصی برای بهینه سازی میکروکپی ها ندارند. به عبارتی درست در جایگاهی که شما در حین برقراری ارتباط می توانید سیگنال هایی از تصویرسازی برند و کسب و کارتان برای کاربران بفرستید و از این برقراری ارتباط نهایت استفاده را کنید، صرفا یک ارتباط ساده و به دور از هر نکته تخصصی در زمینه کپی رایتینگ، ایجاد می کنید.

در این مقاله قصد داریم چند نکته در خصوص ایجاد میکروکپی ها را بازگو کنیم تا طرز فکری جدید برای تعامل با مشتریان تان پیدا کنید.

۱- از قدرت کلمه “شما” غافل نشوید

کلمه “شما” به طور خودکار توجه کاربر را جلب می کند. به عبارتی اگر به صورت مستقیم با خواننده ارتباط برقرار کنید به نحوی که او احساس کند در حال گفتگو با شخصی است، بسیار بهتر از این است که محتوایی کلی و خشک مطالعه کند. این کلمه یک ارتباط فوق العاده قدرتمند بین شما و کاربر مورد نظر ایجاد می کند. توصیه می کنم به هیچ وجه این کلمات را که ارتباطی دوستانه تر ایجاد می کنند، دست کم نگیرید.

در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید که MailChimp چقدر دقیق و حرفه ای از کلمه “شما” استفاده کرده است؛ در واقع در این نمونه از “شما” ۴ بار در ۲ جمله استفاده شده است.

نمونه میکروکپی

۲- راجع به “خودتان” حرف نزنید!

در بحث تولید محتوا، زمانی که شما در حال کار برای تولید یک محتوای شگفت انگیز هستید، احتمالا پس از اتمام کار وسوسه می شوید تا نظر خودتان را در خصوص محصول بگویید، چرا که تمام فوایدی که محصول داشته را به خوبی تجربه کرده اید و حس می کنید که لاطم است تاثیر آن محصول را بر زندگی خودتان بگویید. اما باید بدانید که شما قرار است آن محصول را به دیگران بفروشید نه تیم خودتان! پس بیشتر از اینکه روی خودتان مانور دهید و یا از تاثیرات آن محصول روی بهبود زندگی خودتان حرف بزنید، سعی کنید بگویید که چطور محصول مورد نظر می تواند به بهبود شرایط افراد کمک کند.

در خصوص میکروکپی ها هم قضیه فرق نمی کند و حرف زدن از خودتان حس خوبی به مشتری نخواهد داد.

۳- سعی نکنید پیچیده حرف بزنید

اگر چیزی برای گفتن دارید، طوری بیان نکنید که کاربران معمولی برای فهمیدن آن به ۱۰ تا دیکشنری نیاز داشته باشند. انتخاب کلمات درست گاهی می تواند کاربران را بیش از حد گمراه کند به ویژه زمانی که رسالت شما رساندن یک پیام نسبتا علمی به کاربران معمولی است! سعی کنید از کلمات ساده و روان استفاده کنید.

البته این قضیه زمانی که کسب و کار شما برای متخصصین است و کاربران هدفتان هم متخصصین هستند، صدق نمی کند اما به طور کلی سعی کنید جوری تولید محتوا کنید که هر کسی از خواندن آن لذت ببرد و اصل مطلب را متوجه بشود.

۴- محتوا را با صدای بلند بخوانید

اغلب آن چه که در مانیتور کامپیوتر شما درست و حسابی به نظر می رسد، خیلی ناخوشایند و روباتیک است. پس حتما محتوای مورد نظرتان را قبل از انتشار با صدای بلند بخوانید به ویژه اگر در محتوا عبارات محاوره به کار بردید. اگر نتوانید به راحتی محتوا را با صدای بلند بخوانید، یعنی یک متن روباتیک مزخرف تولید کرده اید که دور از پسند کاربران است.

۵- ناراحت نشوید و مزخرفات را از متن هایتان پاک کنید

شک نکنید کسی که می گوید من کاری ندارم محتوا روباتیک هست یا نه کاربران باید خودشان را با محتوا وفق دهند، یک احمق به تمام معنی است، حالا چه می خواهد یک متخصص باشد چه کارمند نوپا یا…

همیشه قبل از انتشار محتوا چندین دور آن را ویرایش کنید و در سطوح مختلف به بررسی آن بپردازید و سعی کنید همان چیزی را که عنوان میطلبد بگویید، نه بیشتر و نه کمتر.

اگر کمی بی رحمانه با قضیه طرف شوید و با هر بار بررسی محتوا با این نیت پیش بروید که من ۵۰ درصد محتوا و کلمات مزخرف و بی ارزش را از این متن حذف می کنم، احتمالا پس از چند دور بررسی یک محتوای بی نظیر و فوق العاده قدرتمند خواهید داشت.

میکروکپی هایی که در کوتاه ترین کلمات، پیام مورد نیاز را به کاربر منتقل می کنند بهترین هستند.

۶- به یاد داشته باشید که نوشتن و ویراستاری متفاوت هستند

حتی افراد متخصص هم برای این دو موضوع زمان جداگانه ای در نظر می گیرند تا مشغولیت ذهنی شان باعث نشود که نوشتن میکروکپی ها را با ویراستاری آن قاطی کنند. شما هم به هیچ وجه نباید در زمان نوشتن، سعی کنید محتوا تان را ویراستاری کنید.

البته زمان ویرایش هم انتظار نداشته باشید که با یک بار بررسی صد در صد محتوا را به بهترین شیوه ممکن ویرایش نمایید چرا که بهترین نویسندگان هم در چنین شرایطی گاف هایی می دهند (چه برسد به میکروکپی ها که وسواس زیادی برای انتخاب تک تک کلمات نیاز دارند).

شما در ویرایش محتواهای پیامهایی تحت عنوان میکروکپی می بایست تمرکزتان را بر روی ایجاد داستانی بصری بگذارید تا کاربران با مطالعه و مشاهده محتوای موجود، شما را در ذهنشان همراهی کنند. تکرار چنین شرایطی منجر به ثبت دائمی تصویر سازی برند شما در ذهن کاربر می شود.

۷- لینک ها را عالی بسازید

گاهی اوقات کاربران نمی خواهند هر پیامی را در صفحه بخوانند چرا که صرفا دنبال لینک ها هستند. پس مطمعن شوید که لینک های شما اولا کاملا واضح هستند و دوما درست اعمال شده اند و کلیک روی آن ها کاربر را به همان نتیجه ای که می خواهد می رساند.

این دسترسی برای بهبود وضعیت سایت شما ضروری است چرا که کاربران با استفاده از این لینک ها در سایت شما سفر می کنند و از صفحه ای به صفحه دیگر می روند.

شما در تصویر زیر حرفه ای بودن ux writer گوگل را در لینک دادن و عبارت مربوط به لینک را به خوبی مشاهده کنید:

نمونه میکروکپی گوگل

۸- میکرو کپی ها و تاثیرات بر روی ذهن مخاطب

برای مثال در توصیف یک محصول ممکن است بگویید “این محصولات فوق العاده بلند و زیبا است” شاید هیچ استدلالی از این توصیف شما وجود نداشته باشد اما کپی رایتینگ باید به نحوی صورت بگیرید که حس فوق العاه بودن، بلند بودن و زیبا بودن محصول به کاربر منتقل شود.

گاهی اوقات هم کپی رایتینگ کلمات صورت می گیرد (یا همان میکروکپی ها) که می بایست روی آن ها تمرکز کنید؛ برای مثال کمپانی ها می توانستند به جای استفاده از عبارت مختصر “۶۴pt” از عبارت اصلی “Lorem ipsum dolor” استفاده نمایند. خب حالا قضاوت را به خودتان میسپارم؛ اعمال کپی رایتینگ در چنین واژه چقدر از هر وجهی تاثیرگذار بوده است؟

۹- صفحه را به موضوع اختصاص دهید

زمانی که تصمیم به ایجاد یک صفحه یا بخشی از یک صفحه می گیرید از همان ابتدا می بایست قاعده سازی کنید و مشخص باشد که هدف ایجاد آن بخش یا صفحه چیست؟ علاوه بر این یک قاعده ساده برای تاثیرگذاری روی ذهن ها را فراموش نکنید: اگر محصول جدید پیچیده، گران یا خاص است شما قطعا به محتوای بیشتری برای فروش، کپی رایتینگ و… نیاز خواهید داشت.

این مسئله فوق العاده واضح است چرا که شما مجبور نیستید حس مطلوب را در فروش یک تیشرت به فرد بفرشید! (یعنی نیاز نیست که شروع کنید به گفتن اینکه این تیشرت زندگی شما را دگرگون می کند و… در حالی که برای یک محصول خاص، گران و ناآشنا تولید چنین محتوایی ضروری است) شما برای فروش تیشرت صرفا به یک سئوی قوی و عملکردی مناسب در شبکه های اجتماعی نیاز دارید.


در صورتی که سوال یا نظری در مورد میکروکپی ها دارید در بخش کامنت این مطلب قرار دهید .

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <<>> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴.۷ / ۵. تعداد امتیازات ۴۰

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *