بک لینک های تکرار پذیر رقبا را برای سایتتان پیدا کنید

آنچه در این مقاله می‌خوانید

۴.۶
(۱۰)

آموزش یافتن بک لینک های تکرار پذیر رقبا برای سایتتان

اگر می‌خواهید بک لینک‌های باکیفیتی ایجاد کنید که در توسعه وب سایت‌تان به شما کمک کنند، می‌بایست سراغ بک لینک‌ هایی بروید که حداقل یکی از دو فاکتور برتر گوگل را دارند.

ما از کجا این فاکتورها را می‌شناسیم؟ خب گوگل طی سال‌های پیش آن‌ها را تایید کرده است.

طبق آمار صفحاتی که تعداد زیادی بک لینک دارند، توانایی بیشتری در جذب ترافیک از گوگل خواهند داشت. البته کیفیت و عملکرد اصولی در این بین بسیار مهم است.

بک لینک های تکرار پذیر رقبا

طبق مطالعات کارشناسان سئو از حدود ۱ میلیارد صفحه

این تحقیق یک آمار حدودی محسوب می‌شود، همانطور که تمام عملکردهای پیرامون سئو حدودی هستند و نمی‌توانیم آمار دقیقی از آن‌ها منتشر کنیم. ما واقعا نمی‌توانیم علت پیشرفت را به صورت دقیق و جزء به جزء معرفی کنیم اما این را به خوبی می‌دانیم که لینک‌ها یکی از عوامل برتر رتبه‌بندی محسوب می‌شوند؛ حداقل گوگل این مورد را به اندازه کافی شفاف سازی کرده است.

اما چطور می‌توانیم لینک‌های باکیفیت، معتبر، قابل بازیافت را که البته بسیار محدود هستند، پیدا کنیم؟

راز پیدا کردن لینک‌هایی که به شما در رتبه بندی گوگل کمک شایانی می‌کنند

منابعی که رقبایتان از آن‌ها لینک می‌گیرند را پیدا کنید، سپس شما از همان منابع شروع به لینک سازی برای صفحات خودتان نمایید.

نمی‌دانید که رقبا شما چه کسانی هستند؟ رقبا شما کسانی هستند که در موضوع فعالیت شما هنگام جستجو در گوگل در صفحه اول و رتبه های برتر گوگل به نمایش در می‌آیند. وظیفه شما پیدا کردن منابع لینک بیلدینگ آن‌ها و لینک سازی از آن‌ها برای صفحات خودتان است. این کار کمک می‌کند که در سطح رقبا خود قرار بگیرید.

آیا مایل به پیدا کردن رقبای بیشتری هستید؟

برای مشاهده کردن لیست سایت‌هایی که با شما در SERPs رقابت می‌کنند، کافی است از گزارش حوزه‌های رقابت در جستجوگر سایت استفاده کنید. مراحل انجام این کار بسیار ساده است، کافی است طبق راهنمای زیر پیش بروید:

 • وارد جستجوگر سایت ahrefs شوید
 • دامین‌تان را وارد کنید
 • و بخش دامنه‌های رقابتی را چک کنید (Competing domains)
 • از طریق گزارش دامنه‌های رقابتی در جستجوگر سایت Ahrefs

پیدا کردن دامنه های رقبا

توجه داشته باشید که این ابزار صرفا برای سایت‌هایی مناسب است که چند مدت از راه اندازی آن‌ها می‌گذرد؛ اگر سایت شما تازه تاسیس است و هنوز در هیچ ابزار و یا جستجوگری رتبه بندی نشده است، ممکن است نتایج خوبی از طریق این ابزار مشاهده نکنید.

برای ما سایت‌هایی مثل web24.ir و یا modireweb.com، سایت های رقابتی محسوب می‌شوند! چرا که آن‌ها هم دقیقا در همان کلماتی که ما برای رتبه بندی کار می‌کنیم، کار می‌کنند.

اما از کجا بدانیم که بک لینک‌های رقبایمان از کدام منابع گرفته شده‌اند؟

نحوه پیدا کردن لینک ها از طریق ahrefs.com

 • به جستجوگر سایت Ahrefs مراجعه کنید
 • هر دامینی که قصد بررسی آن را دارید، وارد کنید
 • دقیقا URL صفحه مورد نظر یا دامین سایت را وارد کنید
 • در منوی سمت چپ می‌توانید گزارشی از بک لینک ها را مشاهده کنید

سپس می‌توانید لیست لینک‌هایی را که به صفحه و یا سایت مورد نظر شما داده شده است را به همراه مقدار زیادی داده دیگر از جمله:

 • صفحه ارجاع (که لینک از آن می‌آید)
 • انکر تکست (کلمات کلیدی که به صفحه هدف لینک دارند)
 • ترافیک (براورد ترافیک جستجوی گوگل به صفحه لینک داده شده)
 • اولین بازدید (زمانی که برای اولین بار یک صفحه و یا سایت را بررسی کرده اید)

گزارش ahrefs

این داده‌ها که از پایگاه اطلاعاتی Ahrefs مشمول بیش از ۲۱۲ میلیارد صفحه وب می‌باشد. این سیستم از طریق ربات‌های خزنده که نمونه‌های آن را در سیستم های گوگل می‌توان مشاهده کرد، فعالیت می‌کند و در هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بروز می‌شود. در هر دقیقه ۱.۴ میلیون صفحه در این سیستم بررسی می‌شوند.

البته با این وجود خزنده‌های Ahrefs عملکرد ضعیف‌تری نسبت به خزنده‌های فعال در بینک، یاهو و یا یاندکس دارند.

شما می‌توانید از این ابزار برای بررسی بک لینک هر صفحه و یا سایت استفاده کنید؛ بنابراین اگر شما از طریق آن سایت رقباء خود را مورد بررسی قرار دهید، تمام لینک های آن را می‌توانید مشاهده و بررسی کنید.

این ابزار چگونه می‌تواند مفید باشد؟

از آن‌جایی که برخی از لینک های رقیب شما به شدت در بالاتر بودن رتبه به آن کمک می‌کند، شما از طریق این سیستم می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید و شروع به ساختن این بک لینک ها برای سایت خودتان نمایید.

اما این سایت اغلب در گزارشات خود صدها هزار لینک را ارائه می‌کند…

گزارش بک لینک های رقبا

… بنابراین شما چطور باید متوجه شوید که کدام یک از لینک‌ها از بین این صدها هزار لینک، به صورت آزاد قابل استفاده است؟

چگونگی پیدا کردن بک لینک های تکرار پذیر

این را به خاطر داشته باشید که همیشه باید به صورت صفحه به صفحه تحقیق و بررسی کنید؛ این مسئله بسیار حیاتی است.

تکرار می‌کنم: اگر هدف شما پیدا کردن بک لینک های مفید رقبایتان است، سراغ آنالیز کلی سایت او نروید و بررسی خود را محدودتر به صفحات کنید. یعنی سراغ صفحات مهم خودتان بروید و در سایت رقیب صفحات مهم را آنالیز کنید و لینک های مفید را پیدا کرده و برای صفحات خود آن‌ها را تکرار کنید.

توجه کنید: اگر هدف شما تولید بک لینک برای صفحه اصلی سایت‌تان است، سراغ آنالیز صفحه اصلی سایت رقیب‌تان بروید؛ فقط فراموش نکنید که می‌بایست URL خود صفحه را بررسی کنید نه کل سایت را

چگونه یک صفحه را برای تحقیق و بررسی انتخاب کنید؟

این مسئله کاملا به شرایط و اهداف شما بستگی دارد.

اگر می‌خواهید لینک‌هایی را برای محتوای موجود در سایت خود بسازید، با پیدا کردن محتوای مشابه که از قبل برای آن لینک سازی شده است، شروع کنید.

برای مثال: اگر ما بخواهیم برای مقاله راهنمای سئو لینک سازی کنیم، با پیدا کردن یک محتوای مشابه به این در سایت رقبا، سراغ آنالیز لینک‌های ورودی به آن می‌رویم.

اگر می‌خواهید یک محتوای جدید با هدف جذب لینک ایجاد کنید، با مطالعه و بررسی آن چه که برای رقبا کار می‌کند، شروع کنید؛ برای مثال: اگر ما بخواهیم برای یک وبمستر سلام محتوا نویسی کنیم سراغ انالیز و بررسی این میرویم که چه نوع محتوایی بیشترین لینک ها را برای سایت های رقیب جذب کرده است.

بگذارید گریزی به چگونگی پیدا کردن لینک های قابل تکرار شدن در هر یک از این موارد بزنیم.

مرحله ۱- یک صفحه خوب با تعداد زیادی بک لینک را پیدا کنید

بیایید فرض کنیم که ما می‌خواهیم برای وبمسترسلام بک لینک بسازیم اما هنوز هیچ محتوایی نداریم.

اول ما می‌بایست یک صفحه پیدا کنیم که تعداد زیادی لینک به آن داده شده است، سپس از این صفحه الهام می‌گیریم و چیزی شبیه به آن را اما بهتر و باکیفیت‌تر را می‌سازیم. در نهایت از این محتوای تازه ایجاد شده برای تکرار برخی لینک ها به صفحه اصلی استفاده می‌کنیم.

برای شروع بیایید ببینیم کدام صفحات بیشترین مقدار لینک را برای سایت هایی مانند moz.com جذب کرده‌اند، برای این کار از گزارش Best by links در جستجوگر سایت استفاده می‌کنیم. مسیر زیر را برای رسیدن به این لیست طی کنید:

Site Explorer > enter a competing domain > Pages > Best by Links > add a HTTP ۲۰۰ filter

در این مورد خاص متوجه خواهید شد که برخی از صفحات با توجه به فعالیت هایی که انجام می‌دهند، برای ما بی اهمیت هستند. ما نمی‌خواهیم صفحات محصول و یا خدمات را در اینجا ذکر کنیم؛ ما فقط می‌خواهیم لینک های مناسب را برای محتوا وبلاگ پیدا و بررسی کنیم تا در نهایت آن‌ها را به کار بگیریم.

برای انجام این کار ما می‌توانیم از ”prefix” در جستجوگر سایت استفاده کنیم. با این کار می‌توانید داده ها را به یک قسمت وب سایت محدود کنید. برای مثال: e.g., moz.com/blog

این یکی از صفحاتی است که در گزارش Best by Links برای moz.com/blog ارائه شده است:

این گزینه بیش از ۲۵۰۰ لینک از ۱۰۲۱ دامنه ارجاع دارد.

من کاملا مطمعنم هستم که می‌توانم چیزی شبیه به این و یا حتی بهتر از این بسازم.

نکته مثبت

همیشه تدوین یک نسخه بهتر از صفحه مذکور نیاز نیست. شما می‌توانید بررسی کنید که چگونگی نوع محتوا به جذب لینک ها کمک کرده است و از این چگونگی برای تولید یک محتوای جدید استفاده کنید و در نهایت محتوایی متفاوت برای خودتان خلق کنید.

به عنوان مثال بسیاری از صفحاتی که در backlinko.com لینک های خوبی دریافت کرده‌اند، صفحات مطالعاتی هستند.

بنابراین اگر ما به دنبال تولید محتوایی برای جذب لینک های بیشتر و بهتر به وبمستر سلام باشیم، تدوین یک محتوای منطبق با تجربه و یا مطالعه موردی بهترین عملکرد ممکن خواهد بود.

توجه کنید که ما نیاز نداریم که این موضوعات را دقیقا کپی کنیم!

خب تا اینجای داستان ما متوجه شدیم که لینک سازی برای یک محتوایی که هنوز ایجاد نشده است، چگونه می‌بایست برنامه ریزی شود. اما اگر ما از قبل یک صفحه داشته باشیم و بخواهیم برای آن لینک سازی کنیم مثل ( آموزش لینک بیلدینگ در سال ۲۰۱۸ در وبمستر سلام ) باید چه کنیم؟ این مورد به یک رویکرد کاملا متفاوت نیاز دارد، ما لینک سازی این صفحه را هم می‌توانیم با پیدا کردن صفحات مشابه و باکیفیت که لینک های مفیدی دارند انجام دهیم، اما اگر قرار است که بهینه سازی مان را برای گوگل انجام بدهیم، چرا از خود گوگل نپرسیم که بهترین صفحه در این عنوان از نظر تو چیه؟

درسته ما دقیقا همان فرایند پیدا کردن صفحات مشابه و باکیفیت را از طریق جستجوگر گوگل هم می‌توانیم انجام دهیم، سپس تمام صفحات برتر را در جستجوگر سایت ahrefs.com وارد می‌کنیم، تا مقدار لینک های آن‌ها را مشاهده و بررسی نماییم.

البته این فرایند کمی طولانی و خسته کننده می‌شود؛ بنابراین من ترجیح می‌دهم از خود گوگل برای جستجو کلمات کلیدی استفاده کنم که لینک های تمام ۱۰ صفحه برتر را نمایش می‌دهد.

در صورتی که تمایل دارید، مقدار بیشتری نتیجه را مشاهده و هم زمان بررسی کنید، کافی است تنظیمات جستجوگر را تغییر دهید تا به مقدار مناسب شما، نتایج را نمایش دهد.

همچنین ما می‌توانیم صفحات مربوط را که از نظر لینک سازی هم موفق هستند و مقدار زیادی لینک دارند با جستجوگر محتوا در ahrefs پیدا کنیم.

جستجوگر محتوا مانند یک موتور جستجو کوچک طراحی شده است و دارای یک پایگاه داده تقریبا یک میلیون صفحه ای می‌باشد. کافی است چیزی را جستجو کنید تا تمام صفحات مربوط به آن محتوا را برای شما به نمایش در بیاورد. (توصیه می‌کنم از طریق تنظیمات استفاده از برچسب را فعال کنید و از این طریق جستجو کنید)

این چگونه می‌تواند مفید باشد؟

شما می‌توانید فیلترهای داخلی این جستجوگر محتوا را آنطور که نیاز دارید تنظیم و بر حسب لینک ها مرتب سازی کنید. به عبارت دیگر شما می‌توانید مرتبط ترین صفحات را با بیشترین و بهترین لینک سازی مشاهده کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید ۹۴۷۸ نتیجه برای کلمه “on page seo”  ارائه شده است که اتفاقا نتایج اول آن متعلق به رقبای انگلیسی زبان ما است. در حال حاضر ما کلی ایده برای تولید محتوا داریم که با الگوبرداری از آن‌ها می‌توانیم محتواهایی باکیفیت و ترندی را ایجاد کنیم که باعث جذب لینک های زیادی برای ما می‌شوند.

پس از اینکه یک صفحه را برای الگو برداری و تولید محتوا انتخاب کردید، URL آن صفحه را در جستجوگر سایت ahrefs وارد کنید تا گزارش کاملی از لینک های ورودی به آن دریافت نمایید. اکنون می‌بایست برنامه ریزی لینک سازی را به ترتیب از بهترین و باکیفیت ترین لینک ها برای صفحه مورد نظرتان داشته باشید.

اگر در ابتدای کار تعداد بسیار زیادی لینک دریافت کردید، نترسید. نیازی نیست که همه این لینک ها را تجزیه و تحلیل کنید. شما می‌بایست سراغ لینک هایی بروید که:

 • باکیفیت هستند و شما به آن‌ها نیاز دارید
 • قابلیت تکرار شدن را دارند

بیائید انجامش دهیم !

مرحله ۲- فیلتر کردن و مرتب کردن لینک ها

جستجو و بررسی لینک ها نمی‌تواند به صورت کامل خودکار باشد، همیشه در برخی موارد به بررسی دستی و موردی نیاز خواهید داشت.

اما گزارش بک لینک ها برای صفحه مورد نظر شما چه شکلی است؟

خب واقعیت این است که همه ما زمان زیادی برای بررسی این حجم لینک را نداریم. اما با در نظر گرفتن اینکه بسیاری از لینک ها ارزش بررسی را ندارند، کارمان کمی آسان تر می‌شود. لینک های کیفیت پایین، لینک های نوفالو و…

کافی است با اضافه کردن موارد زیر، نتایج را فیلتر کنید:

 • زبان: فارسی
 • نوع پیوند: Dofollow
 • پلت فرم: وبلاگ

آخرین گزینه یکی از مهم ترین گزینه ها در فیلتر کردن نتایج لینک ها است. در بیشتر اوقات لینک هایی که در وبلاگ ها ایجاد می‌شوند، لینک هایی هستند که به کار همه می‌آیند. این لینک ها به اندازه کافی کارآمد و قوی می‌باشند.

البته شما می‌توانید لینک ها را از نظر ترافیک هم مرتبط کنید. به طور که اولویت بندی لینک ها از صفحات با بیشترین ترافیک وارد شده به کمترین باشد. چرا که:

شایعه شده است گوگل لینک هایی از صفحات پر ترافیک را بیشتر دوست دارد و درواقع این لینک ها با ارزش تر هستند. اگرچه گوگل هرگز این مورد را مستقیما تایید نکرده است، اما من فکر می‌کنم که می‌تواند تاثیر بسزایی در بهینه سازی شما داشته باشد.

قطعا چنین لینک هایی ترافیک بیشتری را ارجاع می‌دهند. به یاد داشته باشید که منبع اصلی لینک ها ربطی به سئو ندارد، آن‌ها صرفا راه مردم را برای حرکت بین صفحات محیا می‌کنند.

این باعث می‌شود که لینک های autopilot بیشتری ایجاد شود. مهم نیست از چه تاکتیک هایی برای جذب لینک استفاده می‌کنید، نقطه شروع همیشه یکسان است: لینک دهنده بالقوه می‌بایست بداند که محتوای شما وجود دارد. در صورتی که این را به عنوان اولین گام عملیاتی نکنید، هرچقدرم هم که لینک دهنده بزرگ و قدرتمند باشد بازهم هیچ راهی نیست که بتوانید از آن لینک دریافت کنید. لینک‌هایی که از صفحاتی با ترافیک بالا دریافت می‌کنید، محتوای شما را در مقابل چشمان زیادی قرار می‌دهد و این به نوبه خودش باعث دریافت لینک های بیشتر و بیشتری می‌شود.

در اینجا می‌توانید انواع فیلتر را مشاهده کنید:

پس از فیلتر کردن تعداد لینک ها از ۴۴۸۵ به ۷۹۵ لینک کاهش یافت که این مقدار واقعا قابل مدیریت کردن است.

مرجله ۳- مشاهده لینک ها با قابلیت تکرار شدن

در این مرحله شما می‌بایست یک لیست عاری از هر گونه مورد اشتباه داشته باشید که احتمالا بخواهید آن‌ها را برای وب سایت و یا صفحات خود تکرار کنید. بنابراین اجازه بدهید زاویه دیگر معادله را بررسی کنیم: پیدا کردن لینک هایی که تکرار پذیر هستند.

اینجا جایی است که سئوکارها حسابی تنبل می‌شوند و کم کاری می‌کنند.

آن‌ها صرفا یک گزارش کامل از لینک های خوب را ارائه می‌کنند و دیگر سراغ جزئی تر کردن لیست و حذف کردن لینک های غیر قابل تکرار نمی‌روند.

البته ما نمی‌گوییم که این کار نشدنی است و یا بد است؛ خیر! چنین لیستی هم با صرف هزینه و زمان بیشتری قابل اجرا شدن است اما این چیزی نیست که ما بخواهیم توصیه کنیم چرا که مشغول شدن به موارد جزئی که زمان شما را تلف کند، شما را از اهداف وسیع تر عقب می‌ندازد.

پس باید چه کار کنید؟

به این توصیه ها توجه کنید:

 1. به متن لینک نگاه کنید تا متوجه شوید که چرا به آن صفحه لینک داده شده است.
 2. مشخص کنید که چطور مبادله و افزودن لینک، ارزش بیشتری به صفحه لینک شما می‌دهد.

توجه کنید که در مورد دوم همیشه نیاز نیست وسواس به خرج دهید؛ فقط کافی است از خودتان بپرسید که آیا یک دلیل قانع کننده برای انجام این کار وجود دارد؟ دقیقا به همین دلیل است که می‌بایست شما مبنای لینک و دلیل آن را درک کنید.

التبه این می‌تواند تا حدودی دشوار باشد، برای همین در اینجا به چند روش متداول برای جذب لینک اشاره کرده‌ایم:

 • توصیه
 • لینک منبع
 • رابطه موجود
 • لینک پولی

اگر بتوانید تشخیص دهید که کدام یک از این‌ها کاتالیست لینک بودند، پس اغلب می‌توانید به راحتی بفهمید که چطور می‌بایست آن را تکرار کنید. بیایید به جزئیات بیشتر نگاهی بیندازیم:

۱- توصیه

این لینک ها منابع را توصیه می‌کنند، اما نه صراحتا ! در عوض آن‌ها به طور طبیعی در جریان مقاله با هم مرتبط هستند. مثل این:

شما می‌توانید این مورد را با نگاه کردن anchor و متن ستون “anchor and backlink” تشخیص دهید.اگر لینک در یک جمله وجود داشته باشد، توصیه متنی است.

به طور کلی این مورد، بهترین نوع لینکی است که می‌توانید دریافت کنید.

اما یک مشکل کوچک دارند و آن هم اینکه تکرار کردن این لینک ها ممکن است کمی دشوار باشد.

معمولا زمانی که وبلاگ نویسان طرفدار یک مقاله بشوند و از یک مقاله خوششان بیاید، اینگونه لینک هایی را به آن می‌دهند. بنابراین اینکه با یک وبلاگ نویس ارتباط برقرار کنید و بلافاصله به او بگویید که پست ما خوب است لطفا از این طریق به آن لینک بده، بعید میدانم روش مناسبی باشد. شما باید دنبال دلایل قانع کننده تری بگردید که آن‌ها را وادار به انجام این کار بکند.

در غیر این صورت من یک رویکرد متفاوت که ظرافت بیشتری دارد را پیشنهاد می‌دهم، که به موجب آن شما:

سعی کنید مقاله تان را منحصربفرد تدوین کنید. آیا شما در خصوص چیزی که رقیب‌تان به آن اشاره نکرده است، صحبت کرده‌اید؟ آیا شما یک دیدگاه منحصربفرد از موضوع ارائه کرده‌اید؟ معمولا از داخل اینطور سوال ها می‌توانید چیزی برای متفاوت بودن پیدا کنید.

یک گام نرم بردارید! احتمالا نویسنده ها قبلا در خصوص مقاله ای در سایت شما ارائه نظر کرده اند و یا به آن لینک داده اند، لازم نیست که از طریق ایمیل از آن‌ها مستقیما درخواست کنید که به مقاله جدید شما لینک و یا نظر دهند، کافی است به آن‌ها ایمیل بزنید و بگویید که مقاله جدید آماده است که نسبت به مقاله قبلی بسیار بهتر است زیرا یک حرف جدید برای گفتن دارد (یا هر چیزی شبیه به این)

در واقع هدف این است که آن‌ها را برای لینک دادن متقاعد نکنیم بلکه می‌بایست آن‌ها را به محتوای جدیدمان هدایت کنیم و دلیل خوب بودن آن را به آن‌ها بگوییم تا رابطه‌ای خوب با آن ایجاد کنند.

مردم با کسانی که می‌شناسند و دوست دارند، ارتباط برقرار می‌کنند، بنابراین ایجاد روابط با کسانی که به طور مرتب، به دیگر بلاگ ها لینک می‌دهند، ارزش زیادی دارد.

(احتمالا در آینده یک مقاله کامل در این خصوص هم در وبمستر سلام منتشر کنیم)

به این ترتیب چنین روابطی، مقدمه لینک گرفتن در آینده برای شما خواهند بود. و بله، این مسئله یک سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می‌شود؛ اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، این تنها راهی است که شما لینک های متعدد و با کیفیت عالی دریافت خواهید کرد.

 

۲- لینک های منبع

مقالات با آمارهای منحصربفرد، گرافیک، حقایق یا ایده‌ها، اغلب به اصطلاح لینک های منبع نامیده می‌شوند، مانند این:

در این جور شرایط در نقل و قول ها و یا در کل زیر پست از محتوای شما به عنوان منبع یاد می‌شود که صد البته ارزش بالا و کیفیت مطلوبی هم دارد.

البته توجه کنید که صرفا آمارها به عنوان منبع ذکر نمی‌شوند. ممکن است تصاویر نیز مشمول این قضیه قرار بگیرند…

یا یک تعریف…

یا حتی یک ایده…

در اینجا چند ایده برای تکرار این لینک ها بیان شده است:

 • آمار جدیدتر؛ آیا امار بروزتر و جدید تری در خصوص عنوان و یا مقاله‌ای دارید؟ اگر چنین آماری را دارید، خوشبختانه از تمام رقباء خود که در خصوص عنوان مذکور آماری ارائه کرده‌اند، جلوتر هستید. پس آمار جدید را ارائه کنید و به نویسندگان سایت‌هایی که قبلا آن آمار را ارائه کرده‌اند، پیشنهاد بدهید که از این آمار جدید استفاده کنند.
 • گرافیک زیباتر؛ آیا در موضوعی از تصویر گرفته تا ویدیو و… گرافیک به کار گرفته شده بی کیفیت است؟ خب شما با آن‌ها همکاری کنید و در عوض از آن ها لینک منبع بخواهید.
 • تعریف بهتر؛ خب تعاریف دنیای بزرگی دارند. اگر تعریفی در خصوص موضوعی و یا هر چیزی در سایتی دیدید و گمان کردید که تعریف بهتری از آن را در ذهنتان دارید، به نویسنده اطلاع دهید و در عوض لینک منبع بخواهید.

البته توجه کنید که این ایده ها می‌توانند کارآمد باشند، اما در شرایط کاملا مشخص و نباید انتظار صددرصدی از عملکرد آن‌ها داشته باشید.

بهترین نتیجه را از لینک های منبع زمانی می‌گیرید که رویکرد جامع تری داشته باشید و به دنبال گرایش ها بروید. به هر حال سراغ هر محتوایی هم نروید. حتی اگر شما هم جای بسیاری از افراد باشید و ببینید که در نهایت محتوای شما پر از لینک های منبع شده است، قطعا می‌خواهید که کمی آن را سبک تر کنید.

توجه کنید که بیشتر از چه ایده ای لینک دریافت می‌کنید. آیا تصاویر بیشتر به شما لینک می دهند و یا تعاریف یا حتی آمار؟ سعی کنید به صورت حرفه ای تر در همان چیزی که نتیجه بهتری برای شما دارد، کار کنید.

۳- شبکه سازی

مردم به دیگران می‌گویند که آن‌ها را می‌شناسند، دوستشان دارند و یا طرفدارشان هستند و این طبیعت هر انسانی است.

اما چطور می‌توان با توجه به بک لینک ها گفت که یک سایت با سایت دیگری ارتباط دارد؟ به هیچ وجه شما از این طریق نمی‌توانید این موضوع را متوجه بشوید، برای همین شما می‌بایست دامنه رقیب خود را در جستجوگر سایت وارد کنید و لینک های ورودی و خروجی آن را بررسی کنید. این ابزار تمام سایت های منحصربفردی که به دامنه رقیب شما لینک داده‌اند را نمایش می‌دهد و شما با کمی بررسی می‌توانید سایت هایی که با آن رابطه دوستانه دارند را شناسایی کنید.

از طریق این گزارش می‌توانید دامنه های با کیفیتی که علاقمند به لینک سازی با سایت هایی در حوزه کاری شما هستند را بشناسید. به غیر از موارد به درد بخور، موارد بی ارزش دیگر را نادیده بگیرید.

متخصصین سئو این کار را برای سایت backlinko.com انجام دادم و به چنین گزارشی رسیده اند :

نه واقعا چشمانتان درست میبیند. بیش از ۲۵۰۰ لینک از سایت neilpatel.com به سایت backlinko.com داده شده است!

این حجم از لینک دهی تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند به وجود بیاید، مگر اینکه آن سایت طرفدار شما باشد. ۲۵۰۰ لینک داده شده از این سایت به سایت بک لینکو به خوبی نشان می‌دهد که چقدر به بک لینکو علاقه دارد و محتوای آن را قبول دارد.

شناسایی چنین سایت هایی چرا مفید است؟ آن‌ها افرادی هستند که برای ایجاد روابط آماده اند و به این کار علاقه هم دارند و به علاوه محتوای زیادی را هم منتشر می‌کنند، پس قطعا آن‌ها دنبال محتوای مفید و موثر در حوزه مورد نظر هستند که اتفاقا حوزه فعالیت شما هم هست.

البته این مسئله نمی‌تواند تنها دلیل رابطه سازی باشد. بلکه علاقه افراد هم دلیل خوبی برای این کار است. فقط توصیه می‌کنم هر کار می‌کنید، سراغ جعل کردن لینک سازی از طریق رابطه سازی نروید.

۴- خرید بک لینک

لینک های پولی، گزینه های خوبی هستند و اگر از منابع معتبر گرفته شوند، کیفیت فوق العاده خوبی هم دارند. مردم این لینک ها را با قیمت های نسبتا بالا از وبلاگ نویسان می‌خرند.

البته گاهی اوقات تشخیص این مسئله سخت است، اما چند نشانه برای راحتی کار شما وجود دارد:

 • انکرتکست دقیق با مطابقت دقیق
 • استفاده از پست های مهمان
 • صفحاتی که تعداد کمی لینک خارجی دیگر دارند
 • این مسئله هم که می‌بایست از تکرار کردن همان لینک ها خودداری کنید، که یک توصیه همیشگی است.

من فقط خواستم این چنده نکته را به صورت خلاصه ذکر کنم، چرا که در تشخیص منابع معتبر با لینک های خوب بسیار حیاتی هستند. در صورتی که از این نکات آگاهی نداشته باشید، برای تایید کیفیت کار طرف، باید زمان زیادی را تلف کنید…

زمانی که از یک وبلاگ نویس لینکی خریدید و یا حتی با او صحبت کردید و به نتیجه نرسیدید، جایی یادداشتی بگذارید تا دوباره سراغ او و وبلاگش نروید. یک لینک از هر وبلاگ کار شما را راه می‌اندازد، پس روی تکرار لینک در یک دامین به هیچ وجه وقت نگذارید. (برای تایید این سخن به مقاله چطور مثل گوگل فکر کنیم مراجعه نمایید)

برای مشاهده بک لینک های با کیفیت که دست رقبای شما به آنها نمی رسد ! کلیک کنید .

آیا شما می‌توانید بدون بک لینک ها، به رتبه بندی خوبی برسید؟

امکان این وجود دارد اما فوق العاده نادر است! (در دوره آموزش تولید محتوای حرفه ای به این موضوع خواهیم پرداخت)

ما از کجا می‌دانیم؟ از آنجا که یک همبستگی مثبت بین تعداد دامنه‌های ارجاع شده به یک صفحه و تعدادی از کلمات کلیدی که برای رتبه بندی مدنظر هستند، وجود دارد.

این نمودار نتیجه یک مطالعه همبستگی است. بدون شک این رابطه سببیت را اثبات نمی‌کند. گوگل تایید کرده است که بک لینک ها یکی از دو مورد برتر در رتبه بندی وب سایت ها هستند، بنابراین ما می‌توانیم با اطمینان بگوییم که در این مورد درست است.

اما اگر راهی برای شناسایی موضوعاتی وجود داشته باشد که شما بتوانید بدون هیچ کدام از ان عوامل رتبه بندی کنید، چه؟ این خوب است، درست است؟

پیشنهاد می‌کنم دوباره سری به بخش مربوط به مرورگر محتوای ahrefs در همین مقاله بزنید

جستجوگر محتوا مانند یک موتورجستجو کوچک ساخته شده است و پایگاه اطلاعاتی آن تقریبا متشکل از ۱ میلیارد صفحه است. شیوه استفاده از آن دقیقا همان چیزی است که شما در استفاده از گوگل تجربه کرده‌اید. کافی است کلمه ای را وارد کنید، تا این ابزار صفحاتی که آن کلمه، کلمه کلیدی‌شان است را برای شما نمایش بدهد.

البته پیشنهاد می‌کنم چند فیلتر زیر را شما هم اعمال کنید تا نتایج بهتری دریافت نمایید:

 • تخمین میانگین ترافیک ارگانیگ ماهانه: بیشتر از ۵۰۰
 • دامنه‌های ارجاع شده: ۵
 • زبان: فارسی

چنین فیلتری صفحات معقولی با حداقل ترافیک دریافتی ۵۰۰ تا از گوگل به صورت ماهانه و حداقل ۵ لینک ورودی را نمایش می‌دهد.

شما می‌بایست قادر به رتبه بندی این موضوعات بدون نیاز به بسیاری از بک لینک ها باشید.

فیلم زیر را تماشا کنید تا در خصوص جستجوگر محتوا اطلاعات بیشتر و مفیدتری را دریافت نمایید.

جمع بندی نهایی

بک لینک ها هیچوقت به راحتی به دست نمی‌آید، مخصوصا بک لینک های باکیفیت و با ارزش.

اما از آن‌جایی که این داستان برای همه افراد فارغ از جایگاه و… شان برقرار است، یک پوئن مثبت محسوب می‌شود. چرا که باعث می‌شود سطح این محیط رقابتی برای همه یکسان باشد و برگ برنده دست کسی باشد که محتوای بهتر و با کیفیت تر تولید می‌کند.

یک جمله معروف در این زمینه وجود دارد که می‌گوید، تولید محتوا با کیفیت بالا اصلا کافی نیست. مرحله بعدی رساندن این محتوا به مردم است. شما نباید انتظار داشته باشید که آن‌ها به خودی خود محتوای شما را پیدا و مطالعه کنند. رساندن محتوا به افراد را به ویژه به افرادی که قدرت دادن بک لینک به شما دارند، جدی بگیرید.

 

پی نوشت : اکانت ahrefs پولی است ولی در برخی از سایتهای فارسی به صورت استفاده مشارکتی با قیمتی مناسب به فروش میرسد ! کافیست یک جستجوی ساده در گوگل داشته باشید !

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره <<>> پنج ستاره

میانگین رتبه ۴.۶ / ۵. تعداد امتیازات ۱۰

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

5 پاسخ

 1. سلام و خسته نباشید خدمت وبمسترسلام
  مقاله رو خوندم عالی بود
  فقط نمیدونم چرا هرچی به آخر مقاله نگاه میکنم میبینم که جای یه فیلم نیم ساعته از اقای اسماعیلی که همین موارد رو به صورت عملی رکورد کنن خالیه
  این فقط یه پیشنهاد یا یه خواهش بود و نه یک دستو D:((

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *